Avatud Eesti Fond http://oef.org.ee/ Uudised ja sündmused est Thu, 19 Jul 2018 15:31:38 +0300 Thu, 19 Jul 2018 15:31:38 +0300 TYPO3 EXT:news news-1913 Fri, 29 Jun 2018 10:37:56 +0300 AEF minutid 27. juunil http://oef.org.ee/paevakajaline/artikkel/aef-minutid-27-juunil/ Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam räägib AEFi seotusest ja tegemistest koos erinevate Euroopa fonde ühendavate võrgustikega. Enne suvepuhkust tuletame meelde ka kuupäevad, mil AEF taas avalikke üritusi korraldab.  Raadio news-1912 Wed, 20 Jun 2018 10:16:25 +0300 AEF minutid 20. juunil 2018 http://oef.org.ee/paevakajaline/artikkel/aef-minutid-20-juunil-2018/ Lennart Meri Konverentsi eestvedaja Riina Kaljurand (ICDS) teeb kokkuvõtte viimasest, 12. korda toimunud konverentsist. Raadio news-1911 Fri, 15 Jun 2018 10:37:40 +0300 AEF minutid 13. juunil 2018 http://oef.org.ee/paevakajaline/artikkel/aef-minutid-13-juunil-2018/ Arvamusfestivali eestvedaja Maiu Lauring tutvustab tänavuse Arvamusfestivali programmi ja räägib Eesti festivalist teiste Euroopa demokraatia-festivalide kontekstis Raadio news-1910 Thu, 14 Jun 2018 12:19:38 +0300 Avatud Eesti Fondi uudiskiri 18/2018 https://us6.campaign-archive.com/?u=7ca8c30c7699793f45ebe35e0&id=5b84c42ed6 Kutsume ühes Põhjamaade Ministrite Nõukogu ja teiste heade partneritega Paidesse Arvamusfestivali Demokraatia-alale Uudised news-1909 Wed, 06 Jun 2018 09:56:59 +0300 AEF minutid 6. juunil 2018 http://oef.org.ee/paevakajaline/artikkel/aef-minutid-6-juunil-2018/ Vabaühenduste Liidu kogukonnapraktika eestvedaja Helen Talalaev räägib selle laienemisest ja teeb kokkuvõtted pärast kodanikuharidusliku programmi viit edukat aastat. Raadio news-1908 Wed, 06 Jun 2018 09:40:07 +0300 Avatud Eesti Fondi uudiskiri 17/2018 https://us6.campaign-archive.com/?u=7ca8c30c7699793f45ebe35e0&id=e64d7bef03 Koostöös Lennart Meri Konverentsiga korraldatud Ukraina-teemalise Venemaa Häälte järelkaja ning toetusaktsioonid Oleg Sentsovi päästmiseks üle terve maailma #SaveOlegSentsov Uudised news-1907 Fri, 01 Jun 2018 07:46:28 +0300 Venemaa Hääled prognoosivad Ida-Ukraina tulevikku http://oef.org.ee/paevakajaline/artikkel/venemaa-haaled-prognoosivad-ida-ukraina-tulevikku/ Täna, 1. juunil kell 13:30-15:00 toimub Tallinnas Euroopa Liidu majas Avatud Eesti Fondi arutelusari “Venemaa Hääled”, kus keskendutakse Venemaa tulevikuplaanidele Ida-Ukrainas ja Euroopa idapiirkonna riikides. Juba teist aastat järjest on arutelu korraldatud kahasse reedest pühapäevani toimuva Lennart Meri Konverentsiga. Räägivad Vene-USA päritolu endine ajakirjanik ja praegune Rahvusvahelise Kriisigrupi (International Crisis Group) vanemanalüütik Anna Arutunyan ning Vene poliitik, endine Riigiduuma liige ja ettevõtja Ilya Ponomaryov. Vestlust juhib Eestis elav muusikakriitik ja ajakirjanik Artemi Troitski.  
Arutunyani uurimisobjektiks on Venemaa huvid ja kavatsused Donbassis, muutuvad poliitikad, suhted Ida-Ukraina separatistidega ning selle mõju Minski lepingutele. Ilya Ponomaryov oli 2014. aastal ainuke Venemaa Riigiduuma saadik, kes hääletas Krimmi annekteerimise vastu ning elab tänaseks püsivalt Kiievis. 

“Ühe nädalavahetuse jooksul toob Lennart Meri Konverents taas Tallinnasse maailmanimega välis- ja kaitsepoliitikaeksperdid. Meil on suur rõõm, et saame koostöös konverentsiga pakkuda Eesti publikule tugeva kvaliteedimärgisega avaliku arutelu, kus kõigil huvilistel on võimalik kohapeal osaleda,” märkis Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam. “Usun, et viimaste nädalate olulised sündmused nagu president Kersti Kaljulaidi riigivisiit Ukrainasse, Ukraina julgeolekuteenistuse lavastatud ajakirjanik Arkadi Babtšenko mõrv ning praegu kümnetes maailma riikides toimuvad aktsioonid poliitvang Oleg Sentsovi toetuseks tekitavad elavat arutelu,” lisas Hellam. 

Arutelu toimub inglise keeles, otseülekannet vahendab ERR. Kõigil huvilistel on vajalik eelnev registreerimine aadressil www.oef.org.ee/register 

Venemaa Hääled on 2010. aastal käivitunud Avatud Eesti Fondi arutelusari, milles inimõiguste ja poliitilise olukorra üle Venemaal arutlevad tuntud Vene mõtlejad, inimõiguslased ja ühiskonnategelased. Sarja raames on fondil külas käinud inimõiguste kaitsja Ljudmilla Aleksejeva, ajaloolane ja teisitimõtleja Valeria Novodvorskaja ning inimõiguslane Lev Ponomarjov, Venemaa tuntumaid satiirikuid, kirjanik ja ajakirjanik Viktor Šenderovitš, teleajakirjanik Leonid Parfjonov, opositsiooniaktivist Ilja Jašin; muusikakriitik, ajakirjanik ja arvamusliider Artemi Troitski, inimõiguslane Konstantin Baranov, kirjanik ja luuletaja Lev Rubinshtein, keskkonnakaitsja ja kodanikuaktivist Jevgenia Tširikova, kolumnist Masha Gessen ja politoloog Dmitri Oreškin, ajakirjanik Jevgenia Albats ja krimmitatarlaste õiguste eest seisja Aider Muždabajev, legendaarne kirjanik Vladimir Voinovitš, opositsiooniaktivist Vladimir Kara-Murza, sotsioloog Aleksei Levinson, ajakirjanikud Maria Eismont, Sergei Smirnov ja Andrei Lošak jpt. 

Meediapäringud:
Mari Roonemaa
mari@oef.org.ee 
56454598

]]>
Uudised
news-1906 Wed, 30 May 2018 12:14:40 +0300 AEF minutid 30. mail http://oef.org.ee/paevakajaline/artikkel/aef-minutid-30-mail/ Avatud valitsemise ekspert Nele Leosk räägib, kuidas on e-demokraatia Eestis arenenud ning milliseid samme tuleks ette võtta e-demokraatia inimestele lähemaletoomiseks. Raadio news-1905 Fri, 25 May 2018 11:10:54 +0300 AEFi uudiskiri 16/2018 https://us6.campaign-archive.com/?u=7ca8c30c7699793f45ebe35e0&id=7fcc52017c Vabakonna ja ettevõtlusorganisatsioonidest koosnev inimvaraga tegelev algatus saatis välja ühispöördumise; kutsume üles toetama Ukraina režissöör Oleg Sentsovi vabastamist #freesentsov Uudised news-1904 Thu, 24 May 2018 09:17:24 +0300 Vabakond ja ettevõtlusorganisatsioonid kutsuvad üles rahvastikukriisi tõsiselt võtma http://oef.org.ee/paevakajaline/artikkel/vabakond-ja-ettevotlusorganisatsioonid-kutsuvad-ules-rahvastikukriisi-tosiselt-votma/ Allakirjutanud organisatsioonide arvates on Riigikogu rahvastikukriisi töörühmas valminud rahvastikupoliitika dokumendi näol tegemist tuumaka alusega, aga sellega plussmärgiga tagasiside ka piirdub. Tänases seisus on rahvastikupoliitika alustel oht jääda paraaddokumendiks, mis hakkab riiulil tolmu koguma nagu kümned strateegiadokumendid enne seda. Eelmisel esmaspäeval, 14. mail tutvustas Riigikogu rahvastikukriisi töörühm vastvalminud rahvastikupoliitika põhialuste dokumenti. Peame kahanevat ja vananevat rahvastikku Eesti ühiskonna elujõulisuse ja konkurentsivõime seisukohast suurimaks ohuks ning leiame, et pikaajalise rahvastikupoliitika aluste loomine on hädavajalik. Samas juhime tähelepanu, et sellest üksi ei piisa. Rahvastikupoliitika üldsõnaline dokument ei tohi saada poliitikutele mugavaks võimaluseks venitada konkreetsete eesmärkide ja sisuliste tegevuskavade väljatöötamisega ning ähmastada küsimusi, mis vajavad lahendamist täna ja kohe.

Erakondadeülest kokkulepet pole
Rahvastikupoliitika küsimuses ei eksisteeri täna ühtset ja arusaadavat poliitilist sihti. Siiani on tervikliku strateegia asemel domineerinud maailmavaatelised üksiklahendused ning mõtestatud juhtimise asemel on teema laiali pillutatud eri ministeeriumide vahel.

On positiivne, et poliitika aluste väljatöötamises osalenud teadlaste ja ekspertide sisulise panusega loodi tuumakas platvorm, aga sellega plussmärgiga tagasiside ka piirdub. Ehkki dokumendi osas loodeti leida konsensust ja erakonnaülest kokkulepet, näitas 15. mail Rahvusringhäälingu eetris olnud arutelusaade Foorum, et ühisosast on poliitikud endiselt kaugel. Lõppev nädal kinnitas, et vaatamata headele kavatsustele ei kindlusta dokumendi valmiskirjutamine ja isegi fraktsioonides kooskõlastamine suurt midagi. Eriti valimiste-eelsel aastal.

Tänases seisus on rahvastikupoliitika alustel oht jääda paraaddokumendiks, mis hakkab riiulil tolmu koguma ning see tähendaks järjekordselt raisatud teadlaste, spetsialistide ja ekspertide väärtuslikku aega. Sel teemal on pettumusi ja luhtunud lootusi kogunenud juba kriitiline hulk – olgu see siis siseministeeriumis koos käinud sisserände töörühma, Raasukese majandusarengu komisjoni või paljude teiste viimaste aastate algatuste juures, mis on kuritarvitanud erialainimeste panust. 

Kuidas edasi?

Oleme seisukohal, et rahvastikupoliitika aluseid tuleb võtta kui platvormi, millelt peab kindlasti juba enne järgmisi Riigikogu valimisi edasi liikuma. Meie ettepanekud antud kontekstis on järgmised: 
Esiteks – rahvastikupoliitika alusdokument tuleb riigi kestmise seisukohast seada ülimuslikuks ja kõik muud riiklikud strateegiad peavad sellest lähtuma.

Teiseks – rahvastikupoliitika erinevad valdkonnad ja tegevussuunad on vaja seada tähtsuse järjekorda. Vastasel juhul ei teki fookust ja ükski suund liikuma ei hakka. Ideaalis võiks tähtsuse järjekorda seadmine toimuda juba dokumendi arutamisel Riigikogus. Samuti tuleks seda teha hilisemates, ministeeriumites valmivates, valdkondlikes arengukavades.

Kolmandaks – rahvastikupoliitika aluste vastuvõtmise järel on kohe vaja hakata välja töötama vastavaid valdkonnapoliitikaid ja tegevuskavasid. 

Neljandaks – reaalsete tulemuste saavutamiseks tuleb määrata riiklik vastutaja, kellel on volitused teema ministeeriumide üleseks juhtimiseks ja piisavad rahalised vahendid tulemuslikuks tööks.

Viiendaks – ootame erakondadelt oma maailmavaatest lähtuvaid konkreetseid ja mõõdetavaid ettepanekuid, mida ja kuidas võetakse ette Eesti rahvastiku hääbumise probleemi lahendamiseks. Loodame, et vastus küsimusele on fookuses kõikide erakondade 2019. aasta valimisprogrammides.

Kokkuvõte ja üleskutse

Allakirjutanud organisatsioonid on koostöös teadlaste, kodanikuaktivistide ja ettevõtetega viimased 18 kuud nii koos kui ka eraldi tegelenud rahvastiku vähenemisest tulenevate pikaajaliste probleemide väljatoomise, ühiskonnale teadvustamise ja otsustajate ette viimisega. Demograafiliste trendide muutmiseks ja kahanevast rahvastikust tulenevate probleemidega toimetulemiseks ei ole olemas lihtsaid ega kiireid lahendusi. Tarvis läheb päevapoliitikast kõrgemal seisvat riigimehelikku suhtumist, avalikku laiapõhjalist arutelu ja kokkulepet, millist riiki, keelt, kultuuri ja elukeskkonda me oma lastele ja lastelastele jätta soovime.

11. augustil oleme Paide Arvamusfestivalil inimvara töötoas arutamas ja ühisloomes väljatöötamas ettepanekuid rahvastiku probleemide lahendamiseks. Meie tänastest valikutest sõltub, kas kestame või kustume. Kutsume üles kõiki Eesti kestma jäämisest hoolivaid kogukondade, vabaühenduste, omavalitsuste ja riigi esindajaid osalema ja ühisosa otsima!

Avatud Eesti Fond
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda
Eesti Koostöö Kogu
Eesti Tööandjate Keskliit
Teenusmajanduse Koda
Vabaühenduste Liit

Meediapäringud:
Mari Roonemaa
Avatud Eesti Fondi kommunikatsioonijuht
56454598
mari@oef.org.ee 

]]>
Uudised
news-1903 Wed, 23 May 2018 11:34:58 +0300 AEF minutid 23. mai 2018 http://oef.org.ee/paevakajaline/artikkel/aef-minutid-23-mai-2018/ Uuendusmeelset haridust edendav Avatud Kool on kohe lõpetamas oma esimest õppeaastat. Kuidas eesti ja vene lastel võrdselt korraga kahes keeles õppimine on läinud, räägib kooli õppejuht Pille Pipar. Raadio news-1902 Thu, 17 May 2018 10:42:34 +0300 Avatud Eesti Fondi uudiskiri 15/2018 https://us6.campaign-archive.com/?u=7ca8c30c7699793f45ebe35e0&id=0cc6c76947 Asi on ametlik: Open Society Foundations (OSF) kolib oma peakorteri kodanikuruumi üha kitsenevates tingimustes Budapestist Berliini Uudised news-1901 Wed, 16 May 2018 12:22:17 +0300 AEF minutid 16. mai http://oef.org.ee/paevakajaline/artikkel/aef-minutid-16-mai/ Rakveres toimub ka eeloleval sügisel LGBTI filmifestival Festheart, mille eelüritused on tänavu veel kahes väiksemas Eesti linnas Kuressaares ja Narvas. Saatekülaliseks on festivali peakorraldaja Keio Soomelt. Raadio news-1899 Wed, 09 May 2018 10:37:20 +0300 AEF uudiskiri 14/2018 https://us6.campaign-archive.com/?u=7ca8c30c7699793f45ebe35e0&id=0cc6c76947 Pange kirja kuupäevad 11. august ja 18. august - siis kohtume teiega Arvemusfestivali Demokraatiaalal ning Käsmus võimu ja vaimu üle arutledes Uudised news-1898 Wed, 09 May 2018 10:27:33 +0300 AEF minutid 9. mai http://oef.org.ee/paevakajaline/artikkel/aef-minutid-9-mai/ Eesti suurima maailmahariduse, humanitaarabi ja arengukoostööge tegeleva organisatsiooni Mondo juhatuse liige Riina Kuusik-Rajasaar räägib õiglasest kaubandusest ja otse-kaubandusest. Raadio news-1897 Wed, 02 May 2018 16:35:38 +0300 AEF minutid 2. mail http://oef.org.ee/paevakajaline/artikkel/aef-minutid-2-mail/ Poliitiliste ideoloogiate uurija, sünnilt isa poolt armeenlane Brigitta Davidjants räägib hiljuti Armeenias aset leidnud meeleavaldustest ja massirahutustest. Raadio news-1900 Wed, 02 May 2018 10:38:00 +0300 AEF uudiskiri 13/2018 https://us6.campaign-archive.com/?u=7ca8c30c7699793f45ebe35e0&id=252e34e3e3 AEF sai Transnational Giving Europe'i partneriks Eestis; Festheart tuleb taas Rakverre ja räägime Armeeniast Uudised news-1896 Tue, 24 Apr 2018 17:15:32 +0300 AEF minutid 25. aprillil http://oef.org.ee/paevakajaline/artikkel/aef-minutid-25-aprillil/ 25. aprillil tähistatakse Eestis Eesti Inimõiguste Keskuse eestvedamisel 4. korda mitmekesisuse päeva. Algatuse ajaloost ja vajalikkusest räägib EIK kommunikatsioonijuht Peep Ehasalu. Raadio news-1895 Tue, 24 Apr 2018 10:14:05 +0300 AEF uudiskiri 12/2018 https://us6.campaign-archive.com/?u=7ca8c30c7699793f45ebe35e0&id=22e0b99525 Õnnesoovid Koosmeele auhinna pälvinud kirikuõpetaja Annika Laatsile; uurime, mis saab edasi OSFi Budapesti peakontorist Uudised news-1894 Thu, 19 Apr 2018 06:00:00 +0300 Avatud Eesti Fondi XXI Koosmeele auhinna pälvib kirikuõpetaja Annika Laats http://oef.org.ee/paevakajaline/artikkel/avatud-eesti-fondi-xxi-koosmeele-auhinna-palvib-kirikuopetaja-annika-laats/ Täna, 19. aprillil annab Avatud Eesti Fond üle oma 21. Koosmeele auhinna, mille laureaadiks on EELK Risti koguduse õpetaja Annika Laats. Fond tunnustab Laatsi tema vankumatu soovi eest otsida positiivset ühisosa ka siis, kui väärtuskonfliktid tunduvad ületamatutena. 1997. aastal loodud Koosmeele auhinnaga tänab Avatud Eesti Fond oma igakevadisel sünnipäeval neid inimesi, vabaühendusi ja organisatsioone, kes on aidanud kaasa Eesti avatusele ja vabakonna tugevnemisele. 

"Ajal, mil suur osa ühiskonnast on häälekalt vastanduv, vajame enda ümber korraga nii tasakaalukust kui kodanikujulgust," märkis Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam. "Annika Laatsi sõnavõttudes jäävad alati kõlama üldinimlikud väärtused ning soov leida rahulik üksteisemõistmine ka teravana näivate vastuolude lahendamisel," lausus Hellam. "Tahame tänada Annika Laatsi tema töö eest Tallinna Lastehaigla hingehoidjana, vähemusi ja võrdseid õigusi kaasava mõtteviisi kaitsmise eest kirikuringkondades ning kogukondliku tegevuse eest Harju-Ristil," lisas Hellam. 

Lisainfot preemia ajaloo ja varasemate laureaatide kohta leiab Avatud Eesti Fondi kodulehelt aadressil www.oef.org.ee/koosmeel. Nende seas on aastate jooksul olnud näiteks Lagle Parek, Andrei Hvostov, Nelli Kalikova, Margit Sutrop, onkoloog Kaiu Suija, kultuuriväljaanne Müürileht, anonüümsed netikommentaarid keelustanud Postimees, algatus Tagasi Kooli, Gruusias Goris sõpruskooli aidanud Kolga Keskkool, ajakirjanikud Kadri Ibrus, Ahto Lobjakas ja Tiina Kangro, mälu-uurija ja filmitegija Imbi Paju, hõimurahvastele pühendatud ERMi püsinäituse "Uurali kaja" koostajad, Allar Jõks, Kersti Kaljulaid jpt. 

Auhind oli rahaline kuni 2016. aastani, praegu kaasneb tunnustusega Marje Üksise graafiline leht “Koosmeelesammas”.
Auhinna üleandmistseremoonia toimub kell 13.00 Avatud Eesti Fondi saalisOma osalemisest palume teatada aadressil info@oef.org.ee  või telefonil 6155700

Lisainfo:
Mari Roonemaa
mari@oef.org.ee
56 45 45 98

]]>
Uudised