Home

Käsmu-eri vol. 6: Dmitri Gluhhovski ja Pjotr Verzilov

Juba kuuendat suve järjest kogunesid Lahemaal Käsmus Venemaa Hääled.

Kohalikus rahvamajas vestlesid Venemaa üks tuntumaid ulmekirjanikke Dmitri Gluhhovski (Triloogia "Metro 2033-2035", "Tulevik", "Tekst" jpt.) ning kunstnik ja kodanikuaktivist Pjotr Verzilov (Pussy Riot, MediaZona). Vestlust veab muusikakriitik ja ühiskonnategelane Artemi Troitski.

Dmitri Gluhhovski on oma ulmeromaanidega kaasaegse Vene kirjanduse üks populaarsemaid autoreid, tema antiutoopiline "Metro 2033" on tõlgitud ligi 40 erinevasse keelde ning selle ainetel on tehtud populaarne videomäng. Gluhhovski on õppinud ajakirjandust ja rahvusvahelisi suhteid, töötanud nii raadio- kui telesaatejuhina, kolumnistina ja sõjakorrespondendina. 

Pjotr Verzilov on kunstnik ja aktivist, kes on tuntud protestirühmituse Pussy Riot liige, mis omakorda kasvas välja kunsti- ja performance-grupist Voina. Koos Pussy Rioti liikmete, Verzilovi eksabikaasa Nadežda Tolokonnikova ja Maria Aljohhinaga kuulub ta ka sõltumatu uudisteportaali MediaZona asutajate sekka. Portaal keskendub Venemaa õigussüsteemile, mh vangide õigustele. Verzilovil on nii Vene kui ka Kanada kodakondsus. 

Arutelule järgnes möödunud suvel Kesk-Aafrika Vabariigis mõrvatud filmirežissöör Aleksandr Rastorgujevi dokumentaalfilm "Выбирая Россию". Seejärel saadi osa küsimusteringist filmi produtsentide Jevgeni Gindilise ja Anatoli Golubovskiga, mida modereeris režissöör Marianna Kaat.

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.