Avatud Eesti Fond

XXV Avatud Ühiskonna Foorum: Kliimamuutused ja ränne

Avatud Ühiskonna Foorum "Kliimamuutused ja ränne" toimub sel aastal 29. septembril kell 13–17.30 Tallinnas Fotografiskas koostöös MTÜ Mondoga.  

NB! Foorumit saab järelvaadata SIIT. 

Kliimakriis võis viimastel aastatel korraks koroonapandeemia varju jääda, kuid sellest hoolimata on see jätkuvalt meie aja kõige pakilisem väljakutse. Sündmuse eesmärk on aidata kaasa kliima-, keskkonna- ja rändealase kirjaoskuse parandamisele ühiskonnas ning eelkõige anda noortele võimalus oma tuleviku osas kaasa rääkida. Kuna kliima ja ränne on omavahel tihedalt põimunud, vaatame nendele teemadele peale tervikuna. 

Peaesinejaks on kanada sotsiaalantropoloog professor Mark Nuttall, kes on uurimistööd teinud Gröönimaal, Alaskal, Kanadas, Soomes, Šotimaal ja Walesis ning keda huvitavad muu hulgas ilmastiku ja kliima antropoloogia ja keskkonnaajalugu, keskkonnamuutused ning identiteedid ja piirialad.

Professor Mark Nutalliga vestleb Eesti Vabariigi endine president Kersti Kaljulaid ning sellele järgneb arutelu, kus lisaks Mark Nuttallile osalevad veel Euroopa Komisjoni asepresidendi Frans Timmermansi diplomaatiline vanemnõunik Anthony Agotha, ettevõtja ja jätkusuutliku investeerimisplatvormi Grünfin asutaja Triin Hertmann ning Eesti kliimaaktivist Kertu Birgit Anton. Arutelu juhib inimgeograaf ja Tallinna Tehnikaülikooli rohelise ülemineku prorektor professor Helen Sooväli-Sepping.

Foorumi teine osa keskendub noorte kliimaaktivismile. Uurime, et mis motiveerib noori globaalsetes küsimustes, nagu kliimamuutused ja ränne, midagi ette võtma ja milline aktivism võib tuua ühiskonnas muutusi. Kuidas tulla toime hirmu ja ärevusega, mis võivad ümbritseda kliima- ja rändeküsimusi ning kuidas luua positiivseid tulevikuväljavaateid. Samuti seda, kas segaste sõnumite ajastul peaks kliimaõpetus olema osa iga kooli õppekavast. Arutelu juhib laulja ja muusik Marten Kuningas.

Foorumi töökeeleks on inglise keel sünkroontõlkega eesti keelde ning sündmust on võimalik jälgida ka Facebooki otseülekande vahendusel. 

Kui soovite sündmusest kohapeal osa võtta, siis palume end registreerida hiljemalt 26. septembriks aadressil: forms.gle/vq48Y1c7BRheRNmT9

30. septembril toimub jätkuüritusena noorte kliimakohtumine. Lisainfo ja registreerumine aadressil: mondo.org.ee/en/inspired

Avatud Ühiskonna Foorumi toimumist toetavad Euroopa Komisjon, Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus - ESTDEV, Euroopa Komisjoni esindus Eestis ja Kanada Suursaatkond. 

 

Foorumi ajakava on järgmine (korraldaja jätab endale õiguse teha programmis muudatusi):

12:30 Registreerimine ja kerge lõuna

13:00 Avasõnad    

  • Mall Hellam, Avatud Eesti Fond
  • Diana Tamm, MTÜ Mondo

13:15-13:30  Marten Kuninga muusikaline sissejuhatus

13.30-14.00 Arutelu presidendi Kersti Kaljulaidi ja  sotsiaalantropoloogi Mark Nuttall'i vahel.

14:00-15:15 Esimese paneeli arutelu "Kliima ja ränne: Väljakutsed ning võimalused". Osalevad Mark Nuttall, Anthony Agotha, Triin Hertmann ja Kertu Birgit Anton. Arutelu juhib  Helen Sooväli-Sepping. 

15:15-15:45 Kohv ja suupisted

 

Teine paneel

15:45 Keenia kliimaaktivisti ja Hali Hewa nimelise kliimateemaliste taskuhäälingute saatejuhi Abigael Kima video formaadis sissejuhatus teise paneeli 

16:00-17:30 Teise paneeli arutelu "Tulevik, aktivismi vormid, emotsioonid ja käitumine". Paneelis osalevad noorteaktivist Dominika Lasota (Poola), Eesti noorteaktivist Alesja Jagolnik, Tallinna 32. Keskkooli õpetaja ning Tallinna Aasta põhikooli õpetaja 2018 ja 2019 Maarit Jõemägi; tulevane sotsiaalteadlane ning TÜ Ühiskonnateaduste instituudi kestliku ülemineku doktorant Kaisa Jõgeva. Arutelujuht on Marten Kuningas


17:30 Melu 

 

Lisainfo: Jete Aljasmäe, jete@oef.org.ee

Pressipäringud: Helen Tammemäe, helen.tammemae@miltton.com, tel +372 5349 0339

 

 

 

 

 

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.