Avatud Eesti Fond

XXV Avatud Ühiskonna Foorum: Kliimamuutused ja ränne

Avatud Ühiskonna Foorum "Kliimamuutused ja ränne" toimus sel aastal 29. septembril  Tallinnas Fotografiskas koostöös MTÜ Mondoga.  

NB! Foorumit saab eestikeelse sünkroontõlkega järelvaadata SIIT ja inglise keeles SIIT. 

Kliimakriis võis viimastel aastatel korraks koroonapandeemia varju jääda, kuid sellest hoolimata on see jätkuvalt meie aja kõige pakilisem väljakutse. Sündmuse eesmärk on aidata kaasa kliima-, keskkonna- ja rändealase kirjaoskuse parandamisele ühiskonnas ning eelkõige anda noortele võimalus oma tuleviku osas kaasa rääkida. Kuna kliima ja ränne on omavahel tihedalt põimunud, vaatame nendele teemadele peale tervikuna. 

Foorumi peaesinejaks oli sel aastal kanada sotsiaalantropoloog professor Mark Nuttall, kes on uurimistööd teinud Gröönimaal, Alaskal, Kanadas, Soomes, Šotimaal ja Walesis ning keda huvitavad muu hulgas ilmastiku ja kliima antropoloogia ja keskkonnaajalugu, keskkonnamuutused ning identiteedid ja piirialad.

Professor Mark Nutalliga vestles Eesti Vabariigi endine president Kersti Kaljulaid ning sellele järgnes arutelu, kus lisaks Mark Nuttallile osalesid veel Euroopa Komisjoni asepresidendi Frans Timmermansi diplomaatiline vanemnõunik Anthony Agotha, ettevõtja ja jätkusuutliku investeerimisplatvormi Grünfin asutaja Triin Hertmann ning Eesti kliimaaktivist Kertu Birgit Anton. Arutelu juhtis inimgeograaf ja Tallinna Tehnikaülikooli rohelise ülemineku prorektor professor Helen Sooväli-Sepping.

Foorumi teine osa keskendus noorte kliimaaktivismile. Uurisime, mis motiveerib noori globaalsetes küsimustes, nagu kliimamuutused ja ränne, midagi ette võtma ja milline aktivism võib tuua ühiskonnas muutusi. Kuidas tulla toime hirmu ja ärevusega, mis võivad ümbritseda kliima- ja rändeküsimusi ning kuidas luua positiivseid tulevikuväljavaateid. Samuti seda, kas segaste sõnumite ajastul peaks kliimaõpetus olema osa iga kooli õppekavast. Arutelu juhtis laulja ja muusik Marten Kuningas. Panelistidena astusid üles noorteaktivist Dominika Lasota (Poola), Eesti noorteaktivist Alesja Jagolnik, Tallinna 32. Keskkooli õpetaja ning Tallinna Aasta põhikooli õpetaja 2018 ja 2019 Maarit Jõemägi; tulevane sotsiaalteadlane ning TÜ Ühiskonnateaduste instituudi kestliku ülemineku doktorant Kaisa Jõgeva.

Avatud Ühiskonna Foorumi toimumist toetasid Euroopa Komisjon, Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus - ESTDEV, Euroopa Komisjoni esindus Eestis ja Kanada Suursaatkond. 

 

Foorumi ajakava oli järgmine:

12:30 Registreerimine ja kerge lõuna

13:00 Avasõnad    

  • Mall Hellam, Avatud Eesti Fond
  • Diana Tamm, MTÜ Mondo

13:15-13:30  Marten Kuninga muusikaline sissejuhatus

13.30-14.00 Arutelu presidendi Kersti Kaljulaidi ja  sotsiaalantropoloogi Mark Nuttall'i vahel.

14:00-15:15 Esimese paneeli arutelu "Kliima ja ränne: Väljakutsed ning võimalused". Osalevad Mark Nuttall, Anthony Agotha, Triin Hertmann ja Kertu Birgit Anton. Arutelu juhib  Helen Sooväli-Sepping. 

15:15-15:45 Kohv ja suupisted

 

Teine paneel

15:45 Keenia kliimaaktivisti ja Hali Hewa nimelise kliimateemaliste taskuhäälingute saatejuhi Abigael Kima video formaadis sissejuhatus teise paneeli 

16:00-17:30 Teise paneeli arutelu "Tulevik, aktivismi vormid, emotsioonid ja käitumine". Paneelis osalevad noorteaktivist Dominika Lasota (Poola), Eesti noorteaktivist Alesja Jagolnik, Tallinna 32. Keskkooli õpetaja ning Tallinna Aasta põhikooli õpetaja 2018 ja 2019 Maarit Jõemägi; tulevane sotsiaalteadlane ning TÜ Ühiskonnateaduste instituudi kestliku ülemineku doktorant Kaisa Jõgeva. Arutelujuht on Marten Kuningas


17:30 Melu 

 

 

 

 

 

 

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.