Home

Uue Euroopa Lepe: Euroopa Liidu 5 tulevikuvalikut

Avatud Eesti Fond ja Euroopa Komisjoni Eesti esindus kutsuvad kõiki huvilisi Euroopa tuleviku teemal kaasa rääkima 11. märtsil 2014 kell 14.30 Tallinnas, Euroopa Liidu majas.

Euroala kriis on andnud uue tõuke Euroopa Liidu lõimumisele ja sütitanud samal ajal tuliseid vaidlusi liidu tuleviku üle. Euroopat räsivad korraga majanduslikud, rahanduslikud, poliitilised ja sotsiaalsed probleemid, omavahelised erimeelsused ja süvenev euroskepsis. Need probleemid ei lahene, kuni puudub läbimõeldud ja laias ringis läbi väideldud vastus küsimusele, milliseks peaks Euroopa Liit muutuma, et praeguste ja tulevaste väljakutsetega kõige paremini toime tulla?

Realistliku tulevikuplaani loomiseks on mõjukad Euroopa fondid ja mõttekojad algatanud liikumise New Pact for Europe (Euroopa uus lepe). Kodanike, huvigruppide, poliitikakujundajate ja asjatundjate kaasalöömisel arutatakse 2014. aasta jooksul läbi võimalikud strateegilised valikud, mis vormitakse üle-euroopaliseks tulevikuvisiooniks. Reformiplaaniga hakkab edasi tegelema kevadel valitav Euroopa Parlament ja uus Euroopa Komisjon.

Ootame kõiki huvilisi selles ettevõtmises kaasa lööma ja Euroopa tulevikku kujundama teisipäeval, 11. märtsil kell 14.30 Tallinnas, Euroopa Liidu majas (Rävala pst 4, sissepääs Laikmaa tänavalt).

Debati keskmes on kolm küsimust:

 • Milleks meile Euroopa Liit? Mis juhtub, kui Euroopa ei suuda praeguseid probleeme lahendada?
 • Mida teha? Milline peaks välja nägema hästitoimiv Euroopa koostöö?
 • Kuidas liikuda edasi? Milliseid konkreetseid samme on vaja, et Euroopa Liit inimeste heaks tõhusalt ja mõjusalt tööle panna?

Arutelu aluseks on leppe analüüsirühma pakutud 5 strateegilist tulevikuvalikut:

 1. Tagasi põhialuste juurde: ebaõnnestunud integratsioonikatsete tagasipööramine, ühisrahast loobumine, keskendumine ühtsele turule;
 2. Seniste saavutuste kinnistamine: anda eurokriisi lahendamiseks tehtud sammudele aega toimida, kuid mitte tagant lükata edasist eurointegratsiooni;
 3. Julge sammumine tulevikku: senise koostöö järkjärguline süvendamine koos avatud debatiga ELi tuleviku üle;
 4. Hüpe tulevikku: ainus lahendus on majanduslik ja poliitiline föderatsioon tugeva täidesaatva ja seadusandliku võimuga;
 5. Senise "vähem/rohkem Euroopat" loogika muutmine: kodanike rolli suurendamine Euroopa otsustes, Euroopa Liit kui kodanike põhiõiguste ja elementaarse toimetuleku tagaja.

Tutvu tulevikuvalikutega põhjalikumalt SIIN!

Ürituse kava

14.00-14.30 Registreerumine, tervituskohv ja võileivad

14.30-17.00 Arutelu Uue Euroopa Leppe üle:

 • Euroopa uus lepe ja viis strateegilist valikut: tagamaid ja eesmärke avab leppe analüüsirühma esindaja ja European Policy Centre'i programmijuht Janis Emmanouilidis (ettekanne inglise keeles, sünkroontõlkega eesti keelde)
 • Erinevate valikute poolt ja vastu: väitlustules vandeadvokaat Jüri Raidla ja majandusteadlane Ivar Raig
 • Millist Euroopat me tahame? Sõna saavad osalejad
 • Mis edasi? Arutelust nopib terad välja ajakirjanik Ainar Ruussaar

17.00-18.00 Suupisted, mõttevahetus jätkub vabas vormis

Arutelu juhatab Anna Karolin, Eesti Väitlusseltsi moderaator ja FutureLab Europe vilistlane.

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.