Home

18. Avatud Ühiskonna Foorum keskendub sõnavabadusele ja vihakõnele

09.09.2013

Avatud Eesti Fond kutsub neljapäeval, 12. septembril juba 18ndat korda arutlema avatud ühiskonna ees seisvate väljakutsete üle. Tänavu võtame vaatluse alla internetis lokkava vihakõne ja küsime, kas vaenamist on võimalik vähendada ka karistusseadustikku muutmata.

Tänavune teematõstatus on omamoodi jätkuks eelmisel sügisel käsitletud teemale, populismi levikule Euroopas. Ehkki sõnavabadus on demokraatia pärisosa, arutletakse kaasaegses maailmas selle üle, kuidas suhestuvad omavahel väljendusvabadus ja vastutus ning kuidas peaksid ühiskonnad käituma olukorras, kui selle varjus tõstab pead võõraviha, vaen ja vihkamine.

Eesti on võrguvabaduselt maailma esiriik. Need, kes siinset vabadust naudivad ja sellest oma tuluallika on teinud, peavad arutelusid vihakõnest tihtipeale nendevastaseks rünnakuks ning põhiseadusliku põhiõiguse, sõnavabaduse ja vaba eneseväljendusõiguse piiramiseks. Samas pole uudiseks, et siinsetes online-väljaannetes avaldatud kommentaarides lokkab valimatu keelekasutus eelkõige tänu anonüümsusele. “Selle mõju ei ole ehk mõõdetav päevade ja nädalatega, ent pikemas perspektiivis on anonüümsus vähendanud avaliku sõna kvaliteeti, peletades meediast üha enam häid arvajaid,” kommenteeris Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

Heidame foorumil pilgu olukorrale Euroopas ning küsime, mida tuleb ette võtta, et vihakõne levik lõpetada või seda piirata. “Üks seniseid välja pakutud lahendusi on olnud karistusseadustiku muutmine, mis vihakõne kriminaliseerib. Usume, et seaduse sundi saab ennetada kõigi osapoolte kokkuleppega. Nii pakume välja võimaluse muuhulgas kaasajastada meedia eneseregulatsiooni, sh näiteks ajakirjanduseetika koodeksit,” lisas Hellam.

Foorumi peakülaline on Avatud Ühiskonna Fondide Euroopa suuna (OSIFE) juht Jordi Vaquer, kes arutleb olukorra üle koos tuntud kolumnisti Abdul Turay, Eesti Pagulasabi juhataja Kristina Kallase ning ERRi ajakirjaniku Neeme Rauaga.

IT-visionäär ja Avatud Eesti Fondi nõukogu esimees Linnar Viik otsib koos meediaeksperdi Raul Rebasega lahendusi sallivuse suurendamiseks internetis, küsides ka ajalehe Helsingin Sanomat endiselt tegevtoimetajalt Paula Salovaaralt, kuidas suhtuvad vihakõnesse Soome meediaettevõtted ja avalikkus.

Foorumi viimases paneelis kohtuvad väitlusringis Postimehe vastutav peatoimetaja Anvar Samost, EPL/Delfi peatoimetaja Urmo Soonvald ning õppejõud Tiit Hennoste.

Esinejatega saab tutvuda veebilehel http://www.oef.org.ee/foorum2013et. Ühtlasi on sel lehel võimalik lugeda vihakõne puudutavaid artikleid ja uuringuid.

Täiendav teave, sh registreerumiseks e-posti aadressil info@oef.org.ee. 

Foorum toimub 12. septembril Tallinnas Nordic Hotel Forumis.

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.