Päevakajaline

Artemi Troitski ja Konstantin Baranov: Venemaal puudub poliitiline konkurents praegusele võimule

Järjekordsel “Venemaa hääled” arutelul tõdesid Venemaa kodanikuaktivistid Artemi Troitski ja Konstantin Baranov, et ei näe Venemaa opositsioonijõududes vastast praegusele võimule, viidates viimaste sidususe puudumisele ning nõrkusele.

Kuigi mõlemad kõnelejad tõdesid, et võimuvahetus Venemaal on hiljem või varem paratamatu, nähti tänast kodumaa olukorda küllaltki tumedates toonides. Karismaatiline kodanikuaktivist Artemi Troitski nimetas praegust Venemaa valitsust ebakompetentseks ning rumalaks. Inimõiguste ekspert Konstantin Baranov lisas aga, et üha enam mõeldakse võimude poolt välja meetmeid, kuidas takistada inimesi nende põhiõiguste rakendamisel.

"Võib oodata, et praktiliselt hakkab taastuma raudne eesriie ja üritatakse lämmatada kodanikuühiskonda, sellest annavad signaale paljud menetluses olevad seaduseelnõud," kõneles Baranov.

Konstantin Baranov tegi põhjalikuma ülevaate Venemaa õigussüsteemist ja selle keerdkäikudest. Ta tõi esile õigussüsteemi hõivatuse arvukate poliitiliste kaasustega, mis toob esile küsimuse, kas on piisavalt ressursse, et tegeleda reaalse kuritegevusega.

Artemi Troitski kirjeldas Putini võimu üldisemaid tendentse. Ta tõi esile dialoogi puudumise võimu ja opositsiooni vahel ning ühiskonnas üldiselt. "Valitsus meil kellegagi kokkuleppeid ei tee, sest see näitab justkui nõrkust," tõdes Troitski, "võim on tupikus ja ajab ka opositsiooni tupikusse," lisas ta.

Siiski nentisid mõlemad kõnelejad, et pööre poliitilises olukorras on vajalik ning võimalik, kuid selle täpsemat käiku ette veel ennustada ei ole võimalik. Kõnelejad tõstsid esile näiteks Pussy Rioti poolt korraldatud aktsioone ning teisigi südikaid aktiviste, kuid samuti organisatsioone nagu Transparency International Russia tööd, mis kõik muutustele vaid kaasa aidata saavad.

Artemi Troitski ja Konstantin Baranovi arutelu on järelvaadatav Avatud Eesti Fondi koduleheküljel www.oef.org.ee/venemaa.

Seekordne "Venemaa hääled" toimus Avatud Eesti Fondi eestvedamisel inimõiguste nädala programmi raames.

Lisainfo:

Susan Lilleväli
Tel: +3725148393
E-mail: susan@atiim.ee
A-tiim kommunikatsioon
www.oef.org.ee