Home

Avatud Ühiskonna Foorum uurib majanduse mõju ühiskondlike pingete ja populismi tõusule Euroopas

02.10.2018

Täna toimub Tallinnas XXII Avatud Ühiskonna Foorum, mis uurib Euroopa võlakriisi mõjusid erinevates riikides tekkinud sotsiaalsetele pingetele ja populismi tõusule.

Avatud Ühiskonna Foorum on Avatud Eesti Fondi iga-aastane tippsündmus, mis toob kokku mõtlejaid Eestist ja mujalt maailmast, et arutleda avatud ühiskonna, demokraatia ja poliitikaga seotud teemadel. Esinejate seas on olnud George Soros, Martti Ahtisaari, Jeremy Rifkin, Susan George,  Robert Putnam, Timothy Garton Ash, Andrei Illarionov ning paljud teised tuntud intellektuaalid.

Foorumi “Euroopa võlakriisi pikk vari: ühiskondlikud pinged ja majanduse taastumine” üks peaesinejatest on Heather Grabbe, filantroop George Sorosi loodud Avatud Ühiskonna Fondide võrgustiku Euroopa Poliitika Instituudi (Open Society European Policy Institute) direktor. Mullu nimetas  rahvusvaheline poliitikaväljaanne Politico Grabbe'i Brüsseli ühes mõjukamaks naiseks. “Kümme aastat tagasi alanud rahanduskriis on tugevalt mõjutanud poliitikat kõigis Euroopa Liidu riikides. Just võlakriis käivitas poliitika muutumise parem/vasak teljelt uute vastandusteni, mis mõjutavad tänaseks terve Euroopa integratsiooni ,” kommenteeris Grabbe foorumi teemavalikut.

Teiseks peaesinejaks ja Heather Grabbe’i vestluskaaslaseks on Olli Rehn, endine Euroopa Komisjoni volinik ning Soome majandusminister, kes tänavu kevadest juhib Soome keskpanka. “Me peame jätkama tööd sellise Euroopa nimel, mis avab meie kodanikele võimalused innovatsiooniks, uute ettevõtete ja seega ka uute töökohtade loomiseks. Vaatamata raskustele, peame vabakaubanduslepingutega püüdlema majanduskasvu suunas ka väljaspool Euroopa geograafilisi piire. Ja lõpuks peame püüdlema sellise Euroopa suunas, mis tagab meile kodanikuõigused ja sotsiaalse õigluse digiajastul,” ütles Rehn. 

Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam sõnas, et enne eelseisvaid valimiskampaaniaid on oluline näidata, mis on need põhjused, miks valijate toetus paremkonservatiivsetele jõududele on peaaegu kõikjal Euroopas suurenenud.  “Kui teadvustame taolise toetuse tekkemehhanisme ning võtteid, mida populistid kasutavad, aitab see loodetavasti langetada informeeritumaid otsuseid,” sõnas Hellam. 

Foorumi teise osa juhatab sisse mõttekoja Praxis juhatuse esimees Tarmo Jüristo, kes peegeldab Grabbe'i ja Rehni räägitut Eesti ühiskonda. Lühikesele sissejuhatusele järgneb arutelu “Eesti: asjade seis”, kus lisaks Jüristole esinevad Tartu Ülikooli eetikakeskuse asutaja ja juhataja, professor Margit Sutrop; Tallinna Ülikooli dotsent, politoloog Mari-Liis Jakobson ning kommunikatsiooniettevõtte META Advisory Group partner ja strateegiline nõustaja Andreas Kaju.

“Paljudele inimestele on suureks mõistatuseks, kuidas britid said valida Brexiti ning tulla võimule Donald Trump või miks Ungari ja Poola ründavad Euroopa Liidu alusväärtusi. Eestil pole mingit põhjust arvata, et “meiega nii ei saa minna”. Enne järgmisel aastal toimuvaid Riigikogu ja Europarlamendi valimisi on oluline mõelda, mida erinevad osapooled saavad ära teha, et pinnas populismi levikuks oleks võimalikult ebasoodne ja valimised ei kujuneks emotsioonide turuplatsiks,” märkis professor Margit Sutrop. 

Foorumit juhib Eesti Rahvusringhäälingu ajakirjanik, 2012-2018 Brüsseli korrespondendiks olnud Johannes Tralla

Lisaks rahvusringhäälingu portaalile ERR.ee teeb Foorumist kell 13-17 otseülekande ka postimees.ee.  Foorumi töökeeleks on inglise keel, soovijatele eestikeelne sünkroontõlge. Esinejate ja ajakavaga saab põhjalikumalt tutvuda www.oef.org.ee/ayf2018 

XXII Avatud Ühiskonna Foorum on korraldatud koostöös Tartu Ülikooli eetikakeskusega. Konverentsi korraldamist toetab Tartu Ülikooli eetikakeskus Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009–2013“ jätkuprogrammi raames.

Meediapäringud: Mari Roonemaa 
mari@oef.org.ee ; ‪+ 372 56454598

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.