Home

Eesti valimisvaatlejad valmistuvad Valgevenesse minema

16.03.2006

Tallinn, 16.03.06 - Täna alustavad Vilniuses koolitusega Eesti kodanikeühiskonna esindajad, kes lähevad Valgevene valimisi jälgima. Avatud Eesti Fond lähetab sel pühapäeval toimuvatele presidendivalimistele 14 vaatlejat.

„Eriti hea meel on, et meie valimisvaatlejad on just kodanikeühiskonna esindajaid. See näitab, et poliitilised arengud maailmas on Eesti inimestele olulised ", ütles Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

„Valgevene rahvas ning demokraatlikult meelestatud jõud loodavad, et valimised on ausad ja õiglased“, lisas Hellam. Valimisvaatlusmissiooni eesmärk on hinnata, kas Valgevene presidendivalimised vastavad demokraatlikele tavadele. Hellam rõhutas, et teiste maade avalikkuse toetus Valgevene demokratiseerumisele ning vaba poliitilise dialoogi kujunemisele riigis on valgevenelastele väga tähtis.

Toetust näitab ka iga kuu 16. kuupäeval kogu maailmas tähistatav Valgevene solidaarsuspäev. Sel päeval kustutavad valgevenelased 15 minutiks oma tubades tuled ja süütavad akendel küünlad. Nii mälestatakse Lukašenka diktatuuri jooksul kadunud ja hukkunud kaasmaalasi ning seistakse vabaduse eest. Lisaks küünalde süütamisele korraldatakse meeleavaldusi ja demonstratsioone. Ka eestlased näitavad oma toetust valgevenelaste vabaduspüüetele süüdates täna õhtul kell 20.00 veerandiks tunniks oma aknal küünla.

Erinevad riigid ning rahvusvahelised organisatsioonid on valimiseelset situatsiooni Valgevenes teravalt kritiseerinud, nimetades seda ebademokraatlikuks. Opositsiooni võimalused valimiskampaania tegemiseks on piiratud, vahi alla on võetud nii opositsioonikandidaatide usaldusisikuid kui noori aktiviste. Istuv president Lukašenka soovitas telekanalis NTV näiteks oponentide vangistamist tagamaks nende julgeolekut. Seega on põhjust muretseda ka valimiste käigu üle. Valimisvaatlejatel ei ole õigust valimisprotsessidesse sekkuda, kuid nende vaatluste ja analüüsi tulemusena saab hinnata, kas valimised on ausad, avatud ja demokraatlikud.

Lisainfo:

Mall Hellam
Juhataja
Avatud Eesti Fond
6313791
mall@oef.org.ee  
www.oef.org.ee  

Liisa Past
meediajuht
Avatud Eesti Fond
6313791
liisa@oef.org.ee  
www.oef.org.ee 

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.