Avatud Eesti Fond

Olukorrast Ungaris: kas Orbáni õnn võib olla lõppemas?

22.11.2022

Hoiame jätkuvalt Ungarit luubi all, kuna demokraatia ja õigusriigi põhimõtted on seal juba pikemat aega olnud taandarengus. Seda protsessi iseloomustab kõige otsesemalt ja selgemalt kohtusüsteemi, ajakirjanduse ning kodanikuühenduste survestamine, mida viiakse läbi peaminister Viktor Orbáni ja tema partei Fideszi eestvedamisel. 

Eesti Päevalehe ajakirjanik Herman Kelomees intervjueeris Ungari opositsioonipoliitikut ja Budapesti linnapead Gergely Karácsonyi, kelle hinnangul võib inflatsioon ja majanduskriis Ungaris pealtnäha kõigutamatule Viktor Orbánile ja Fideszile kas just saatuslikuks saada, kuid kindlasti populaarsust kahandada. Hirm reitingute langemise ees on pannud valitsuse propagandamasina otsima uut vaenlast, keda majanduslanguses süüdistada ning taaskord on süüdi Euroopa Liit ning Brüsseli poolt kehtestatud sanktsioonid Venemaale. Tegelik süüdlane on aga Venema ise, kellest Ungari on täielikus energiasõltuvuses, mis omakorda on ohuks riigi julgeolekule ja ellujäämisele. 

Põhjalikumalt saab Ungari olukorrast ja sellest, kas Eesti võib minna Ungari teed, ülevaate Neeme Raua loos Kanal 2 saates Täistund (alates 1:06) ja Täistund Ekstra

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.