Home

Pressiteade: Tallinnas võrreldakse täna Venemaa ja Egiptuse presidendivalimisi

27.03.2018

Avatud Eesti Fond ning Andalusi instituut (Andalus Institute for Tolerance and anti-Violence Studies) kutsuvad täna osa saama ühiselt korraldatud arutelust, mis võtavad vaatluse alla värsked presidendivalimised Venemaal ja parajasti käimasolevad valimised Egiptuses.

Nii Venemaal kui Egiptuses toimuvad rööbiti samasugused protsessid - kitsendatakse inimeste vabadusi ja õigusi, piiratakse kodanikuruumi, valitsejate poliitilised oponendid on kõrvaldatud või tasalülitatud ning manipuleeritakse massidega. Geograafiliselt ja kultuuriliselt üksteisest kaugetes riikides on viimaste presidendivalimiste valguses veelgi rohkem sarnasusi: potentsiaalsete kandidaatide vahistamine või tagakiusamine, võimumeelne peavoolumeedia, katteta valimislubadused ja vastutuse puudumine.
"Lootused Egiptuse demokratiseerumisele olid kõrged, nii nagu olid kunagi ka Venemaal. Mustrid ja meetodid, mida süvenevalt autoritaarsed režiimid valimistega seoses kasutavad, on jahmatavalt sarnased. Samuti on kodanikuühiskond mõlemal pool suurtes raskustes. Meil on täna hea võimalus teadvustada toimuvat ning juhtida tähelepanu võimalustele, kuidas nende olukorda leevendada," märkis Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam. 
Ühiselt arutlevad Egiptuse kodanikuaktivist, Andalusi instituudi asutaja Ahmed Samih Farag, rahvusvaheliste suhete uurija ja arabist Peeter Raudsik, ettevõtja ja Venemaa-ekspert Raivo Vare ning Eestisse elama asunud Vene ajakirjanik ja ühiskonnakriitik Artemi Troitski. Vestlust juhib Postimehe välistoimetuse juhataja Evelyn Kaldoja
Ingliskeelne arutelu toimub täna, 27. märtsil kell 15-17 Euroopa Liidu Majas (Laikmaa 15). Arutelust teevad otseülekande Postimeesvja ERRi uudisteportaal. 

Lisainfo: 
Mari Roonemaa 
AEFi kommunikatsioonijuht
mari@oef.org.ee   
‪+ 372 56454598

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.