Avatud Eesti Fond

Rahvas ei soosi karistuste pehmendamise ja vangide ennetähtaegse vabastamise ideed

24.01.2006

PRESSITEADE Tallinnas, 24.01.2006 Kuriteod ja karistused. Inimeste ohutunne ja hirmufoon on kõrged ja rahvas ei soosi karistuste pehmendamise ja vangide ennetähtaegse vabastamise ideed.

PRESSITEADE

Tallinnas, 24.01.2006

 

Kuriteod ja karistused. Inimeste ohutunne ja hirmufoon on kõrged ja rahvas ei soosi karistuste pehmendamise ja vangide ennetähtaegse vabastamise ideed.

Justiitsministeeriumi esindajad algatasid Eesti ühiskonnas tundliku diskussiooni karistuste liberaliseerimisest, kergemate kuritegude puhul vanglakaristuste osalisest asendamisest kriminaaljärelvalvega ja ühiskondlikult kasuliku tööga.

Avatud Eesti Fondi projekti demokraatia ja rahvuslikud huvid raames viis Eesti Avatud Ühiskonna Instituut detsembris 2005 läbi üle Eestilise elanikkonna küsitluse, mis puudutas inimeste suhtumist kriminaalpoliitika liberaliseerimisse. Uuring näitas, et rahva arvates on Eesti ühiskonna jaoks praegu kõige suuremateks ohtudeks narkomaania ja HIV/AIDS. Järgmise, suurema ohtude grupi moodustavad kuritegevus, alkoholism ja mõnevõrra üllatuslikult langes samasse ohutegurite rühma ka hirm inimeste tervise halvenemise suhtes.

Uuring näitas, et TV politseisaated mõjutavad inimeste arusaamu kuritegevusest, kuriteo toimepanijatest ja politseist. Rahva seas populaarsete politseisaadete peamine formaat on teha kuriteost uudis, sündmus, näidata kõiki detaile, verd ja surma, genereerida hirmu ja viha kuriteo toimepanijate suhtes. Politseinikust tehakse õigustatult kangelane, julge ja vapper tegelane, kes lahendab leidlikult olukordi ning saab kurjategijatega hakkama.

Tulemuseks on, et politseisaated tõstavad politsei üldist reitingut ja politsei usaldusväärsust elanike silmis. Samas näitas uuring, et inimesed kes vaatavad regulaarselt erinevate TV kanalite politseisaateid, tahaksid veelgi karmistada olemasolevaid karistusi kuriteo toimepanijate suhtes.

Justiitsministeeriumi sotsiaalselt tundlik eesmärk leevendada karistusi ja kergemate seadusrikkumiste puhul asendada vangistus muude karistustega, kohtab äsjase uuringu andmetel küllalt olulist elanike vastuseisu. Uuringu tulemuste esitlus on Avatud Eesti Fondis (Estonia pst. 5A, Tallinn), 25. jaanuaril, 2006, kell 11.00-12.00

Esinevad Iris Pettai ja Ivi Proos Eesti Avatud Ühiskonna Instituudist ja Martin Hirvoja Justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika asekantsler


Lisainformatsioon:
Ivi Proos, Eesti Avatud Ühiskonna Instituut
Tel. 51 55 122
ivi.proos@online.ee 

Iris Pettai, Eesti Avatud Ühiskonna Instituut
Tel. 56 21 35 26
Iris.pettai@neti.ee

Avatud Eesti Fond
Tel. 6313791
http://www.oef.org.ee/

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.