Home

Süüta küünal Valgevene demokraatide toetuseks

16.02.2006

Täna süüdatakse küünlad tähistamaks igakuist Valgevene solidaarsuspäeva. Oma toetust demokraatlikele protsessidele Valgevenes on lubanud näidata ka mitmed Eesti poliitikud, ühiskonnategelased ja kodanikeühenduste esindajad.

„Küünal on ühtaegu nii leina kui lootuse märk,“ ütles Riigikogu liige ning Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Valgevene allkomitee esimees Andres Herkel. „Ühelt poolt mõtlen leeki süüdates režiimi ohvritele. Nende hulgas on poliitikuid, ajakirjanikke ja teisi avaliku elu tegelasi. Teiselt poolt usun, et need küünlad näitavad teed tulevikku. Mõtleme Valgevenega kaasa, sest sealne rahvas väärib kohta Euroopa vabade rahvaste seas,“ lausus ta.

Valgevene opositsioon on kõigile mõttekaaslastele tänulik. „Need, kes süütavad täna küünla on homme diktatuuri vastase vastupanu peamised jõud,“ on öelnud Valgevene ajakirjanik Irina Khalip. Kuivõrd 19. märtsil toimuvad selles 10 miljoni elanikuga riigis presidendivalimised on toetus demokraatlikele jõududele eriti oluline. Opositsiooni ühiskandidaadi Milinkeviczi toetuseks on vaatamata ähvardustele Valgevene kodanikelt kogutud 256 652 allkirja.

Valgevene solidaarsuspäeva tähistatakse iga kuu 16. kuupäeval. Sel päeval kustutavad valgevenelased 15 minutiks oma tubades tuled ja süütavad akendel küünlad. Nii mälestatakse Lukašenko diktatuuri jooksul kadunud ja hukkunud kaasmaalasi ning seistakse vabaduse eest. Lisaks küünalde süütamisele korraldatakse meeleavaldusi ja demonstratsioone. Ka eestlased näitavad oma toetust valgevenelaste vabaduspüüetele süüdates õhtul kell 20.00 veerandiks tunniks oma aknal küünla.

Lisainformatsioon:

Valgevene solidaarsuspäeva koduleht inglise keeles http://solidarity16.org/eng/  

Mall Hellam
Avatud Eesti Fondi juhataja
6313791
www.oef.org.ee  

Kelly Grossthal
Avatud Eesti Fondi Ida-Ida programmi koordinaator
6313791
www.oef.org.ee

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.