Päevakajaline

Täna on Valgevene solidaarsuspäev

PRESSITEADE
Tallinn, 16.02.2007

Täna, 16. veebruaril on Valgevene solidaarsuspäev. See on päev, mil üle maailma avaldatakse toetust nendele valgevenelastele, kes soovivad oma maad näha vaba ja demokraatlikuna. Traditsiooniks on saanud süüdata sellel päeval küünlad, et mälestada kõiki neid, kes valitseva režiimi tõttu on jäljetult kadunud või kannatanud repressioonide all. Lisaks küünalde süütamisele korraldatakse meeleavaldusi nii Valgevenes kui kogu maailmas tuletamaks meelde, et Euroopa viimane diktatuur on endiselt alles.

Eelmisel nädalal esinesid Valgevene võimud üllatuslike avaldustega, milles soovisid tihedamaid sidemeid Euroopa Liiduga. Samas jõustus mõni päev hiljem seadus, mis kohustab avalike internetipunktide pidajaid riigile aru andma, milliseid veebisaite nende teenuse ostjad kasutavad. Uus seadus kohustab internetikohvikute omanikke pidama logi külastatud lehekülgede kohta ja seda infot väljastama Valgevene sisejulgeoleku töötajatele.
„Internet annab usu ja tahte midagi ära teha, internet annab info, eneseväljendus- ja valikuvõimalused,” ütles Valgevene toetusgrupi liige ja e-Riigi Akadeemia projektijuht Nele Leosk „internet on mänginud Eesti kiires arengus märkimisväärset osa ja selle kontrollimine ja piiramine pidurdab tugevalt Valgevene kodanikuühiskonna arengut”, lisas ta.

Euroopa Parlamendi Valgevene komisjoni juht Bogdan Klich ei usu, et Valgevene võimud soovivad muuta oma riiki avatumaks. Klichi sõnul vahistati 26 Valgevene tudengiorganisatsiooni liiget vaid mõned päevad peale Valgevene presidendi Aljaksandr Lukashenka sõnavõttu, milles ta avaldas soovi suuremaks koostööks Euroopa Liiduga.

Valgevene toetusgrupp avaldab sügavat nördimust uue seadusemuudatuse ja jätkuvate teisitimõtlejate tagakiusamiste pärast ning kutsub Eesti ühendusi veelgi aktiivsemale koostööle Valgevene demokraatlike vabaühendustega. Avatud Eesti Fondi toel ja Eesti Euroopa Liikumise naabruspoliitika programmi raames saabuvad märtsikuus Eesti parlamendivalimisi vaatlema 5 Valgevene vabaühenduse esindajat.

Eesti Valgevene toetusgrupile panid aluse Eesti vabaühendused, samuti 2006.aasta Valgevene presidendivalimistel osalenud valimisvaatlejad. Avatud Eesti Fondi toel on toetusgrupp korraldanud solidaarsuspäeva tähistamist alates selle loomisest 2005.aasta oktoobris.


Lisainfo:

Mall Hellam
Avatud Eesti Fond
mall@oef.org.ee  
www.oef.org.ee  
tel. 6313791