Home

Tammsaare pargis toimub Valgevene demokraatide toetusüritus

16.04.2006

Tallinn, 16.04.06 - Täna, 16. aprillil algusega 12.00 avaldatakse Tallinnas Tammsaare pargis toetust demokraatlikele jõududele Valgevenes.

„Oleme unustanud, kui palju eestlased hindasid pea 20 aastat tagasi üle maailma peetud toetusüritusi. Inimesed olid meie vabaduspüüdlusele toetust näitamas nii Stockholmi kui ka Washingtoni ja Toronto tänavatel“, lausus Avatud Eesti Fondi nõukogu esimees, Välispoliitika Instituudi direktor ning Tartu ülikooli professor Andres Kasekamp. Väline toetus annab jõudu ka riigi sees oma õiguste eest seista, lisas ta.

„Valgevene opositsioonil on keelatud oma arvamusi avaldada, režiimi kritiseerimine lõpeb reeglina arreteerimise ning erinevate karistustega. Eesti ühineb paljude Euroopa riikidega, kes aitavad nende hääle siiski kuuldavaks teha“, ütles Kasekamp, kes on ka toetusürituse moderaator.

Valgevenes rikutakse räigelt inimõigusi ning toetusüritusega avaldatakse solidaarsust neile valgevenelastele, kes soovivad oma riiki näha vaba ja demokraatlikuna. Oodatud on kõik, kes usuvad, et Euroopa viimases diktatuuris elavatel valgevenelastel on õigus sõnavabadusele ning inimõigustele. Toetust Valgevenele saab avaldada ka kodulehel „Vaba Valgevene Eest!“ (http://valgevene.city.ee/ ).

Toetusürituse ning kodulehe algatajad on Valgevenes valimisi vaatlemas käinud eestlased, kellega on ühinenud kodanikeühendused ning parlamendierakondade noorteorganisatsioonid.

Valgevene solidaarsuspäeva tähistatakse iga kuu 16. kuupäeval. Sel päeval kustutavad valgevenelased 15 minutiks oma tubades tuled ja süütavad akendel küünlad. Nii mälestatakse Aljaksandr Lukašenka diktatuuri ajal kadunud ja hukkunud kaasmaalasi ning seistakse vabaduse eest. Lisaks küünalde süütamisele korraldatakse meeleavaldusi ja demonstratsioone. Sarnaselt avaldatakse toetust ka mitmel pool maailmas.

NB! 16.04 orienteeruvalt kell 12.30 võtavad sõna Kristiina Ojuland, Marko Mihkelson, Enn Eesmaa, Toomas Alatalu, Andres Herkel, Katrin Saks ja teised. Lisaks on kavas fotonäitus, filmiprogramm ja palju muud.

Lisainfo:

Tõnis Leht
Valimisvaatleja,
politoloogia magistrant
tel.56696393
tonisleht@gmail.com  
http://valgevene.city.ee/  

Liisa Past
meediajuht
Avatud Eesti Fond
6313791
5518384
liisa@oef.org.ee  
www.oef.org.ee

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.