Home

Valgevene vajab pärast Lukašhenka valimisfarssi veelgi suuremat tuge

21.03.2006

Tallinn, 21.03.06 - Avatud Eesti Fondi hinnangul olid Valgevene presidendivalimised ebademokraatlikud ning toimusid üldises hirmu õhkkonnas. Sõltumatutel valimisvaatlejatel, sealhulgas kodanikeühendustel, ei olnud võimalik vabalt valimisi jälgida.

Ametlikel andmetel sai valitsev president Lukašenka 82% häältest, kuid Moskvas paikneva Levada analüüsikeskuse väitel oli toetus talle ligi 47%. Samad andmed viitavad, et opositsiooni peamise kandidaadi Milinkeviczi toetus oli 25,6%, mis tähendaks valimiste teise vooru korraldamist.

Avatud Eesti Fondi lähetatud valimisvaatlejad märkisid, et valgevenelased olid valimiste ajal hirmul ning kartsid isegi eravestlustes oma seisukohti avaldada. Lisaks ühekülgsele valimiskampaaniale, kodanike hirmutamisele ja represseerimisele ning riigi jõu kuritarvitamisele valimistulemuste mõjutamiseks on Valgevene ebademokraatlikul viisil takistanud vabaühenduste tegutsemist.

Ka riiki sisenenud valimisvaatlejaid jälgis pidevalt julgeolek, ligipääs valimisjaoskondadele ning häälte lugemisele oli puudulik, kaks Avatud Eesti Fondi lähetatud valimisvaatlejat vahistati ning kuulati üle.

„Eestlased on praegu turvaliselt teel koju. Samas kõikide märkide kohaselt hakkab Lukašenka nüüd Valgevene teisitimõtlejatega arveid klaarima, seetõttu ei tohi me nüüd Valgevenet unustada pärast valimisi", rõhutas Mall Hellam.

Valgevene diktatuurirežiimi all kannatavate poliitiliste repressioonide ohvrite toetamiseks on mitmeid võimalusi. Iga Eesti inimene saab toetust näidata tehes kasvõi väikse annetuse Brüsselis registreeritud Valgevene solidaarsuse fondi www.BelarusSolidarity.org.

Avatud Eesti Fond toetab sel suvel Valgevene tudengite osalemist Tartu Ülikooli siirdeõpingute kursustel.

Iga kuu 16. kuupäeval kogu maailmas tähistataval Valgevene solidaarsuspäeval kustutakse üle kogu maailma 15 minutiks oma tubades tuled ja süütavad akendel küünlad mälestamaks diktatuuri ohvreid.

Avatud Eesti Fond plaanis saata Valgevenesse 14 valimisvaatlejat, kelledest 11 said viisad. Valimisvaatlejatel ei ole õigust valimisprotsessidesse sekkuda, kuid nende vaatluste ja analüüsi tulemusena saab hinnata, kas valimised on ausad, avatud ja demokraatlikud. Mitmed organisatsioonid ning riigid on Valgevene presidendivalimised neile kriteeriumitele mittevastavateks tunnistanud.


Lisainfo:

Mall Hellam
Juhataja
Avatud Eesti Fond
6313791
mall@oef.org.ee  
www.oef.org.ee  

Liisa Past
Meediajuht
Avatud Eesti Fond
6313791
liisa@oef.org.ee  
www.oef.org.ee

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.