Home

Valgevenes vahistati kaks Eesti valimisvaatlejat

21.03.2006

Tallinn, 21.03.06 – Eile hilisõhtul pidasid Valgevene võimud Minski kesklinnas kinni kaks Eesti valmisvaatlejat. Vaatlejad lähetanud Avatud Eesti Fond mõistab Valgevene valitsuse jõu kasutamise ning repressioonid hukka.

Esialgsetel andmetel peeti Tõnis Leht ja Erik Moora kinni Minski keskväljaku lähedal. Noormehed viibisid rahumeelselt tänaval ega osalenud demonstratsioonides. Nad otsiti kohapeal läbi ning suruti ilma seletusteta märgistamata autosse. Tunni jooksul kuulas neid üle tosinkond inimest. Nüüdseks on Eesti valimisvaatlejad vabastatud.

Avatud Eesti Fond on oma vaatlejate sellise kohtemise üle nördinud ning hämmingus. Rahumeelselt käitunud sõltumatute valimisvaatlejate vahistamine näitab veekord, et Valgevene valimised ei olnud demokraatlikud ning riigis valitseb diktatuur.

Üheteistkümnest Valgevenesse läinud Avatud Eesti Fondi valimisvaatlejast on koos ülekuulatutega endiselt riigis neli.

Hetkel ei ole põhjust muretseda Valgevenes viibivate vaatlejate heaolu pärast. Eestlaste ning teiste Põhja-Euroopa riikide valimisvaatlejate kogemused on näidanud, et pärast vahistamist ja ülekuulamist antakse Euroopa Liidu kodanikele korraldus kiiresti riigist lahkuda.


Lisainfo:
Kelly Grossthal
Ida-ida programmi koordinaator
Avatud Eesti Fond
53312300
6313791
kelly@oef.org.ee  
www.oef.org.ee  

Liisa Past
Meediajuht
Avatud Eesti Fond
6313791
liisa@oef.org.ee  
www.oef.org.ee 

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.