Home

Venemaa Hääled toovad Käsmu Dagestani kirjaniku ja Vene dokfilmide elava legendi

18.08.2018

Täna kell 16 kutsub Avatud Eesti Fond taas kuulama vestlussarja Venemaa Hääled, mille suvine kohtumine toimub juba viiendat aastat järjest Lahemaal Käsmu rahvamajas (Nooruse 4). Tänavu on külas Dagestani juurtega noor kirjanik Alisa Ganieva ning Vene dokumentaalfilmide elav legend Vitali Manski.

“Käsmu on juba aastakümneid olnud kogunemiskohaks literaatidele ning intellektuaalidele nii meilt kui mujalt. Tänapäeval on noorema põlvkonna kultuurihuvid ja -sidemed eeskätt läänes, samal ajal vajavad just suletud ja piiratud sõnavabadusega ühiskonnad meie toetust, kõlapinda oma ideedele ja teadetele tegelikkusest. Meie soov on püüda seda tühimikku täita,” ütles Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

Alisa Ganieva vaatleb oma loomingus Põhja-Kaukaasia noori ja nende erinevaid kultuurilisi identiteete, sh keerulisi suhteid islami religiooniga. Ganieva esimene pikem teos, meessoost varjunime all kirjutatud "Salam, Dalgat!" sai sooja vastuvõtu osaliseks ja pälvis 2009. aastal parima noore kirjandusdebüüdi auhinna. 2010. aastal auhinnati teda Triumfi preemiaga, mis tunnustab noori kirjanikke, kunstnikke, filmitegijaid ja teisi loomeinimesi. Ganieva on olnud finalist ka mitmetel teistel kirjandusvõistlustel, sh Vene Booker Prize'i kandidaat (2015). Samal aastal nimetas The Guardian Alisa Ganieva üheks kõige andekamaks nooreks 30 teise moskvalase seas. Ta on õpetanud loovkirjutamist USA, araabiamaade ja vene tudengitele ning olnud ka ise žüriiliige mitmetel kirjandusvõistlustel. Igapäevaselt kirjutab Ganieva arvustusi Nezavisimaja Gazeta'le. Ta on ühiskondlikult aktiivne ning Venemaal üks poliitvang Oleg Sentsovi vabastamise kampaania eestvedajaid.

Alisa Ganieva vestluskaaslaseks on Venemaa üks tuntumaid dokfilmitegijaid ning ArtDoc festivali looja ja mootor Vitali Manski. 2014. aastal Venemaalt Riiga kolinud Manski on teinud rohkem kui 30 filmi, mis on pälvinud auhindu paljudel rahvusvahelistel filmifestivalidel. Tuntuim on neist "Päikese all", mis pakub ainulaadse pildi Põhja-Korea suletud ühiskonnast. Palju vastukaja on saanud ka Manski film "Suguvõsa", mis räägib tema suure pere lõhestumisest Ukrainas pärast Krimmi annekteerimist. Vitali Manski viimane film "Putini tunnistajad" pärjati juulis toimunud Karlovy Vary filmifestivalil dokumentaalfilmide kategoorias Grand Prix'ga. Vitali Manski ja Alisa Ganieva vestlust suunab aja- ja kultuuriloolane David Vseviov.

Lisainfo www.alisaganieva.com ja www.manski-doc.com 

Ajakava:

16:00 “Venemaa Hääled". Vestlevad Alisa Ganieva, Vitali Manski ja David Vseviov
17:30 Kohvipaus
18:00 Vitali Manski värskeima, Karlovy Vary filmifestivalil dokfilmide kategoorias peapreemia võitnud filmi “Putini tunnistajad" valitud palad; juuli lõpus Kesk-Aafrika Vabariigis tapetud režissööri Aleksander Rastorgujevi 30-minutiline dokumentaalfilm „Lapsepõlv, suvi ja sõda“. Manskiga räägib filmidest režissöör Marianna Kaat.

NB! Vestlus toimub vene keeles, filmidel on ingliskeelsed subtiitrid.

«Venemaa hääled» on Avatud Eesti Fondi arutelusari, mis lahkab ühiskondlikku ja poliitilist olukorda Venemaal tuntud Vene mõtlejate, ühiskonnategelaste ja inimõiguslaste käsitluses. Arutelude eesmärk on tutvustada erinevaid vaateid Venemaa tegelikkusele ja luua kõlapinda ka arvamustele, mis Venemaa ametlikes infokanalites kajastamist ei leia. Sarja raames on Eestis esinenud nt Ljudmilla Aleksejeva, Valeria Novodvorskaja, Lev Ponomarjov, Viktor Šenderovitš, Leonid Parfjonov, Lev Rubinštein, Artemi Troitski, Jevgenia Tširikova, Maša Gessen, Dmitri Oreškin, Vladimir Voinovitš, Žanna Nemtsova, Vladimir Kara-Murza jpt.

Meediapäringud: Mari Roonemaa 
mari@oef.org.ee
tel +372 56454598

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.