Päevakajaline

PRESSITEADE. Koosmeele preemia pälvib Estonian World

Täna, 27. mail annab Avatud Eesti Fond üle oma 23. Koosmeele preemia, mille laureaadiks on ingliskeelne veebiväljaanne Estonian World. Auhinna märksõnadeks on tänavu globaalne eestlus ja kodanikualgatuslik ajakirjandus. 

Tänavu oma 30. sünnipäeva tähistav Avatud Eesti Fond lõi Koosmeele auhinna 1997. aastal eesmärgiga avaldada lugupidamist neile, kes on oma tegevusega aidanud kaasa avatud ühiskonna kujunemisele nii Eestis kui mujal; samuti Eestis elavate inimeste üksteisemõistmisele ja ühise tuleviku-Eesti ehitamisele.

“Koosmeele auhinnal on meile suur sümboolne tähendus, sest kõik laureaadid jutustavad ühtlasi Eesti ühiskonnale tähtsate teemade lugu. Ehkki tänavune preemia saaja Estonian World selgus juba enne koroonapandeemia ja eriolukorra algust, on väljaanne oma olulisust sel keerulisel ajal veelgi kasvatanud. Juba 2012. aastast on Estonian World viinud Eesti maailma ning toonud kodu-Eestit lähemale globaalsetele eestlastele, aga ka välis-eestlastele ning lihtsalt estofiilidele. Piiratud liikumisvõimalustega maailmas muutub omavaheline infovahetus ja kogukonnatunne veelgi olulisemaks,” märkis AEFi juhataja Mall Hellam. 

Ta lisas, et Estonian World väärib eraldi tunnustust ka kestliku ja järjepideva tegutsemise eest. “Olukord ajakirjandusväljal on keeruline. Väljaanne, mis vahendab Eestis toimuvat, aga jagab ka meie edulugusid, vajab nii tunnustust kui rahalist toetust. Soovime Estonian Worldile pikka iga ning eestvedajatele palju jõudu selle olulise tegevuse jätkamisel,” lisas Hellam.

Estonian Worldi asutasid 2012. aastal Londonis Silver Tambur, Sander Saar ja Sten Hankewitz. Üks kolmest asutajast, väljaande peatoimetaja Silver Tambur ütles, et tegijad on kaheksa tegutsemisaasta jooksul alati lähtunud tugevast missioonitundest. “Meil oli ja on missioon informeerida ja ühendada eestlasi, eestlaste järeltulijaid ja Eesti fänne üle maailma. Väga hea meel on vastu võtta Koosmeele preemia, sest see on tunnustus missiooniga kodanikualgatusele ja kõigile neile pea 300 inimesele, kes nende aastate jooksul on erineval moel Estonian Worldi panustanud,” märkis Tambur.

Lisainfot preemia ajaloo ja varasemate laureaatide kohta leiab Avatud Eesti Fondi kodulehelt aadressil www.oef.org.ee/koosmeel 

Koosmeele preemia saajate seas on aastate jooksul olnud näiteks ühiskonnategelane Lagle Parek, ajakirjanik Andrei Hvostov, HIV-i ennetusega tegelenud Nelli Kalikova, professor ja TÜ Eetikakeskuse juhataja Margit Sutrop, onkoloog Kaiu Suija, kultuuriväljaanne Müürileht, anonüümsed netikommentaarid keelustanud ajaleht Postimees, algatus Tagasi Kooli, Gruusias Goris sõpruskooli aidanud Kolga Keskkool, ajakirjanikud Kadri Ibrus, Ahto Lobjakas ja Tiina Kangro, mälu-uurija ja filmitegija Imbi Paju, hõimurahvastele pühendatud ERMi püsinäituse "Uurali kaja" koostajad, endine õiguskantsler Allar Jõks, President Kersti Kaljulaid oma järjepideva tegevuse eest Euroopa teemade kajastamisel, kirikuõpetaja Annika Laats, ühismälu väärtustav Eesti Memento Liit jpt. 

Auhinnaga kaasneb tänavu 1000 eurone tänusumma ning traditsioonina kunstnik Marje Üksise graafiline leht “Koosmeelesammas”. 

Lisainfo ja meediapäringud:
Mari Roonemaa
mari@oef.org.ee 
56 45 45 98