Teoksil

Venemaa hääled

Käsmu-eri vol. 7: Timtšenko, Eidman, Tširikova, Chajkouskaja

19. august 2020

Venemaa Hääled | Vene diasporaa uus laine: muutuste hooandja ja lootuse looja


Video käivitamisel laetakse väline meedia ja YouTube'i privaatsuseeskirjad kohalduvad

19. augustil 2020 toimus juba 7. aastat järjest Käsmus Avatud Eesti Fondi korraldatud aruteluõhtu Venemaa Hääled. Linastus ka dokumentalist Dmitri Bogoljubovi filmi "Town of Glory" (“Уездный город E”, 2019). 

Kokku said Venemaa diasporaa nn uue laine esindajad: sõltumatu veebiportaali Meduza.io juht, ajakirjanik Galina Timtšenko; Berliinis resideeruv sotsioloog Igor Eidman ning Eestis elav keskkonnaaktivist Jevgenia Tširikova. Nendega liitus ka Valgevene filmiprodutsent ning kodanikuaktivist Volja Tšajkouskaja. Vestlust vedas muusikakriitik ja ühiskonnategelane Artemi Troitski.

Galina Timtšenko on suure kogemustegapagasiga ajakirjanik, kes alates 2014. aastast elab Riias. Ta on töötanud toimetajana ajalehes Kommersant ning oli ligi 10 aastat Venemaa ühe suurema veebiväljaande Lenta.ru peatoimetaja. Poliitilise surve alla jäänud Timtšenko vallandati 2014. aasta märtsis ning koos temaga lahkus veel 39 töötajat ehk peaaegu kogu toimetus. Samal aastal kolis Timtšenko koos osade endiste kaastöötajatega Riiga, kust juhib tänaseni veebiväljaannet Meduza.

Igor Eidman on Berliinis elav Vene sotsioloog, raamatute "Putini uus rahvuslik idee" (2014) ning "Putini süsteem" (2016) autor. Tema nõbu ning lähedane sõber oli 2015. aastal mõrvatud poliitik Boriss Nemtsov.

Jevgenia Tširikova on Eestis elav Vene keskkonnakaitsja ja -aktivist. Ta sai tuntuks kodanikukampaania algatamisega Moskva-lähedase Himki metsa kaitseks, kui selgusid valitsusplaanid rajada läbi metsa Moskva-Peterburi kiirtee. Sellest kasvas välja Tširikova laiem opositsiooniline tegevus, muuhulgas on ta kandideerinud Ühtse Venemaa vastu kohalikel valimistel. 2012.a pälvis Tširikova maineka Goldmani keskkonnaauhinna, samal aastal luges ajakiri Foreign Policy ta maailma saja mõjukaima mõtleja hulka. Tširikova on uurinud ka Nord Stream 2 keskkonnamõjusid ning olnud selle kõvahäälne kriitik.

Volja Tšajkouskaja on Eestis ja Valgevenes registreeritud ettevõtte Volia Films produtsent ning festivali Northern Lights Nordic Baltic Film Festival juht. Augustis lõpetab ta oma magistriõpingud dokumentalistikas Balti Filmi- ja Meediakoolis.

Režissöör Dmitri Bogoljubovi „Town of Glory“ (“Уездный город E” , 2019) on värske dokumentaalfilm, mis linastunud juba ka mitmetel festivalidel. Film on üles võetud kolme aasta jooksul Lääne-Venemaa Smolenski oblasti väikelinnas nimega Yelnya. Elanike igapäevaellu toob vaheldust ja uhkust Nõukogude Liidu Suure Isamaasõja võitude najal elav patriotism, mis võtab üha militaarsemaid vorme. Režissöör viib meid lähedale kahele peategelasele, teismelisele Mašale ja juba eakale Sergeile.
Linastusele eelnes lühikommentaar filmirežissöörilt ja -produtsendilt Marianna Kaadilt. Filmi treiler:  https://youtu.be/RQqtZhrxqP0