Teoksil

Venemaa hääled

Valeria Novodvorskaja visiit

28. – 30. aprill 2010 Tallinn ja Tartu

Valeria Novodvorskaja viibis Eestis 28.aprillist 3.maini 2010.a. Avatud Eesti Fondi kutsel ja sarja Venemaa hääled raames.

Valeria Novodvorskaja pidas Eestis kaks loengut:
28. aprillil Tartus "Poliitilise teisitimõtluse ajalugu Venemaal"
30. aprillil Tallinnas  "Venemaa ajaloofilosoofia lühikursus"  

Proua Novodvorskaja rõhutas, et nii Eesti kui Lääs ei tohiks olla Venemaa suhtes sinisilmsed, kuna idanaabrite juures on võimul tšekistid, kes ei kohku tagasi millegi ees. Sellegipoolest avaldas ta lootust, et demokraatia saabub Venemaale veel enne, kui nafta otsa saab.

Venemaa ühiskonnategelane, ajaloolane, kolumnist ja endine nõukogude dissident Valeria Novodvorskaja on tuntud oma julgete väljaütlemiste ja kriitika poolest Venemaa praeguste valitsejate aadressil. Vanematelt päritud revolutsionääri-pisik ja vabaduseiha tegid Novodvorskajast kompromissitu kõige nõukogudeliku vastu võitleja juba üsna varases nooruses. Kõigest 19-aastasena, 1969. aastal koostas ta kritiseerivaid lendlehti Nõukogude Liidu vägede sissetungi suhtes Tšehhoslovakkiasse, jagades neid muuhulgas Moskva Kongresside Palees. Totalitarismi tingimustes lubamatu kriitika ei jäänud karistamata ning Novodvorskaja sunniti "ümberkasvatusele" psühhiaatriakliinikusse.

1988. aastal oli Novodvorskaja üks Venemaa Demokraatliku Liidu loojatest, mille teine kongress toimus Tallinna Tehnikaülikoolis 1990. aastal. Täna on ta tuntud peamiselt kolumnistina, kes kritiseerib teravalt Venemaa imperialistlikke ambitsioone ja annab endast parima, et Venemaa demokraatiameelsete inimeste hääl jõuaks võimalikult paljudeni. Peaaegu täielikult võimudele allutatud meediaga riigis on Novodvorskaja endale võtnud võimatuna näiva missiooni, kuid tahtejõu ja äärmiselt laialdaste teadmiste abil on see tal ometigi juba osaliselt õnnestunud.

Valeria Novodvorskaja on õppinud Maurice Thorezi nimelises võõrkeelte instituudis ning lõpetanud Nadežda Krupskaja nimelise Moskva oblasti pedagoogilise instituudi. Valdab lisaks vene keelele inglise ja prantsuse keelt, on välja andnud mitmeid raamatuid, neist viimasena "Poeedid ja tsaarid", kus uurib põhjalikult Venemaa kirjanduse ajalugu.

Koos Valeria Novodvorskajaga külastas Eestit Venemaa majandusteadlane ja endine riigiduuma saadik Konstantin Borovoi.