18. Avatud Ühiskonna Foorum kutsub meediaettevõtted dialoogile
Eesti on võrguvabaduselt maailma esiriik. Need, kes siinset vabadust naudivad ja sellest oma tuluallika on teinud, peavad arutelusid vihakõnest tihtipeale nendevastaseks rünnakuks ning põhiseadusliku põhiõiguse, sõnavabaduse ja vaba eneseväljendusõiguse piiramiseks. Samas annavad meie igapäevaelule tooni online-väljaannetes avaldatud kommentaarid, kus domineerivad anonüümsed, laimavad ja alandavad kommentaarid ning labane keelekasutus.
Nii kutsub Avatud Eesti Fond täna ühise laua taha meediaeksperdid ja -mõtlejad ning Eesti meediaettevõtete juhid, et olukorrale lahendusi leida. “Oleme Euroopas ainulaadses seisus, sest mitte kusagil ei naudita sellist internetivabadust nagu meil. Paraku kaasnevad sellega ka negatiivsed trendid, vihakõnele on loodud internetti piiramatu kasvulava,” kommenteeris Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.
Foorumi peakülaline on Avatud Ühiskonna Fondide Euroopa suuna (OSIFE) juht Jordi Vaquer, kes arutleb olukorra üle koos tuntud kolumnisti Abdul Turay, Eesti Pagulasabi juhataja Kristina Kallase ning ERRi ajakirjaniku Neeme Rauaga.
IT-visionäär ja Avatud Eesti Fondi nõukogu esimees Linnar Viik otsib koos meediaeksperdi Raul Rebasega lahendusi sallivuse suurendamiseks internetis, ühtlasi esitlevad nad uuringuid, mis analüüsivad online-kommentaaride lugemist ja kirjutamist. Foorumi viimases paneelis kohtuvad väitlusringis Postimehe vastutav peatoimetaja Anvar Samost, EPL/Delfi peatoimetaja Urmo Soonvald ning õppejõud Tiit Hennoste.
Nordic Hotel Forumis peetav 18. Avatud Ühiskonna Foorum on jälgitav ka otseülekandena internetis (http://www.oef.org.ee/otse). Ühtlasi kutsume kõiki teemat aktiivselt kommenteerima ja sõna sekka ütlema Twitteris või Facebookis, kasutades oma sissekannete juures märksõna (hashtag’i) #sonavabadus.