8.8.88 - Täna möödub 23 aastat Birma tudengirahutustest
Uus valitsus ei ole lubatud demokraatlikku muutust toonud, jäädes truuks eelmise sõjaväehunta autoritaarsele valitsemisstiilile. Endiselt kasutab valitsus sõjaväge, et suruda alla riigis elavaid etnilisi vähemusgruppe, ning jätkab politsei abiga poliitiliste oponentide tagakiusamist.
Birma vanglates istub ikka veel enam kui 2000 poliitvangi. Need inimesed on veetnud aastakümneid vangistuses pelgalt julguse eest avaldada oma arvamust Birma poliitilise ja majandusliku olukorra kohta. Tõeliselt demokraatlikus riigis on arvamusvabadus iga kodaniku põhiõigus.
Avatud Eesti Fond soovib julgustada valitsusi ja rahvusvahelisi organisatsioone, eriti Euroopa Liitu ja ÜROd avaldama Birma valitsusele jõuliselt survet, et:
- Vabastada kõik Birma poliitvangid;
- Peatada rünnakud etniliste vähemuste ja demokraatlike liikumiste vastu;
- Alustada kaasavat dialoogi vähemusrahvuste ja demokraatlike rühmituste võtmeesindajatega.
Praeguseks on möödunud enam kui aasta ÜRO inimõiguste erivoliniku üleskutsest luua uurimiskomisjon võimalike sõja- ja inimsusevastaste kuritegude uurimiseks Birmas. Sügisel koguneb ÜRO peaassamblee, kes peab erikomisjoni ellukutsumise heaks kiitma. Avatud Eesti Fondi kindel soov on, et erikomisjoni moodustamine saaks teoks.
Värskeid uudiseid Birma sündmuste ja arengute kohta jälgi SIIT.