Päevakajaline

Aung San Suu Kyi tähistab oma 66. sünnipäeva üksi

Birma demokraatliku opositsiooni liider Aung San Suu Kyi peab 19. juunil oma sünnipäeva üksi. Ehkki esmakordselt üle 20 aasta saab Aung San Suu Kyi tähistada seda päeva vabaduses, ei ole Birma sõjaväevalitsus tema koduarestist vabastamise järel teinud ühtki sammu demokraatia ja inimõiguste olukorra parandamiseks.

Valitsus vabastas opositsiooniliidri koduarestist alles möödunud aastal pärast kogu karistuse ärakandmist, et juhtida tähelepanu kõrvale samal ajal toimunud libavalimistest. Rahvusvaheline üldsus ja Euroopa Liit mõistsid Birmas novembrikuus toimunud üldvalimised siiski ühemõtteliselt hukka, kuna neid ei saanud pidada vabadeks ega õiglasteks.

Uus valitsus ei ole lubatud demokraatlikku muutust toonud, jäädes truuks eelmise sõjaväehunta autoritaarsele valitsemisstiilile. Endiselt kasutab valitsus sõjaväge, et suruda alla riigis elavaid etnilisi vähemusgruppe, ning jätkab politsei abiga poliitiliste oponentide tagakiusamist.

Allakirjutanud vabaühendused soovivad Aung San Suu Kyi sünnipäeval pöörata avalikkuse ja poliitikute tähelepanu faktile, et hoolimata valitsuse retoorikast istub Birma vanglates ikka veel enam kui 2000 poliitvangi. Need inimesed on veetnud aastakümneid vangistuses pelgalt julguse eest avaldada oma arvamust Birma poliitilise ja majandusliku olukorra kohta. Tõeliselt demokraatlikus riigis on arvamusvabadus iga kodaniku põhiõigus.

Soovime julgustada valitsusi ja rahvusvahelisi organisatsioone, eriti Euroopa Liitu ja ÜROd avaldama Birma uuele valitsusele jõuliselt survet, et:

  1. Vabastada kõik Birma poliitvangid;
  2. Peatada rünnakud etniliste vähemuste ja demokraatlike liikumiste vastu;
  3. Alustada kaasavat dialoogi vähemusrahvuste ja demokraatlike rühmituste võtmeesindajatega.

Soovime Birma vabaduspüüdluste tõelisele esindajale Aung San Suu Kyi'le palju õnne sünnipäevaks ning toetame tema võitlust demokraatliku riigi eest. Loodame südamest, et järgmisel aastal ei tähista Aung San Suu Kyi oma sünnipäeva üksi, vaid teiste vabadusvõitlejate ja mõttekaaslaste seltsis, kes veel täna ebaõiglaselt vangis istuvad.

 

Avatud Eesti Fond
Burma Center Prague (Tšehhi)
Eastern Europe Studies Centre (Leedu)
Helsinki Foundation for Human Rights (Poola)
Lech Walesa Institute (Poola)
Peace Action Training and Research Institute of Romania (Rumeenia)
People in Need (Tšehhi)
People in Peril (Slovakkia)