Päevakajaline

Avatud Eesti Fondi avaldus: Birmas toimuvate kuritegude uurimine ÜRO Peaassamblee resolutsiooni

Avatud Eesti Fond on ühinenud Euroopa Birma võrgustiku avaldusega, millega kutsume Eestit seisma Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel selle eest, et tänavune ÜRO Peaassamblee resolutsioon sisaldaks ka selget nõuet Birmas toime pandud inimsusevastaste ja sõjakuritegude uurimiseks.

Meil on hea meel, et EV Välisministeerium on oma varasemates avaldustes juba avaldanud toetust vastava ÜRO uurimiskomisjoni loomisele ning loodame, et Eesti teeb kõik, et veenda selle sammu vajalikkuses ka teisi Euroopa Liidu liikmesmaid.

Allpool lisatud pöördumine on edastatud ka EV välisminister Urmas Paetile ning välisministeeriumi Aasia, Austraalia ja Okeaania büroo direktorile Ants Froschile.

Lisainfo:

Mari Kodres
mari@oef.org.ee
615 5700

Avatud Eesti Fondi ja Euroopa Birma võrgustiku liikmete ühisavaldus

Euroopa Liit peab lisama Birmas toimuvate kuritegude uurimise ÜRO Peaassamblee resolutsiooni

Allakirjutanud Euroopa Birma võrgustiku liikmed kutsuvad Euroopa Liitu üles täiendama 2011. aasta ÜRO Peaassamblee resolutsiooni ÜRO komisjoni asutamisega, mis hakkaks uurima Birmas toime pandud inimsusevastaseid ja sõjakuritegusid.

Birmas eelmisel aastal toimunud ebademokraatlike valimiste järel on märkimisväärselt sagenenud inimõiguste rikkumised, mille puhul võib olla tegu inimsusevastaste ja sõjakuritegudega.

Birma sõjaväe kuritegude seas on:

•         grupivägistamise massiline kasutamine etnilistesse vähemusrühmadesse kuuluvate naiste ja tüdrukute vastu;

•         jätkuv lapssõdurite värbamine;

•         sunni- ja orjatööjõu ning inim-miiniotsijate rakendamine, maa konfiskeerimine;

•         tahtlik tsiviilelanike ründamine, sh külade pommitamine eelneva hoiatuseta;

•         poliitiliste oponentide jätkuv arreteerimine ja piinamine;

•         kümned tuhanded pagulased ja sisepõgenikud, kes on sunnitud süveneva konflikti eest põgenema.

On oodata nende kuritegude sagenemist, kuna Birma uus president Thein Sein rikub jätkuvalt relvarahuleppeid Birma etniliste gruppidega. Thein Sein, kes oli Birma uut põhiseadust ettevalmistava kogu eesistuja, lükkas tagasi kõik ettepanekud etniliste vähemusgruppide õiguste suurendamiseks ja mingil tasemel autonoomia lubamiseks. Selle asemel ähvardas Thein Sein sõjaga ja sundis etnilisi vähemusi liituma Birma sõjaväe piirivalvejõududega, millest viimased keeldusid. Thein Seini vormitud kujul viib praegu rakendatav põhiseadus paratamatult konflikti laienemiseni ja rahvusvahelise õiguse veelgi ulatuslikuma rikkumiseni.  

Just sel põhjusel ei tohi ÜRO uurimiskomisjoni loomisega viivitada. Sammude astumine komisjoni asutamiseks aitab vähendada rikkumisi ja võib päästa elusid.

Me ei nõustu väitega, mille kohaselt ÜRO uurimiskomisjoni asutamine võiks kahjustada võimalikku dialoogi diktatuurivalitsusega. See argument ei ole õige ei dialoogi ega inimõiguste olukorra parandamise seisukohast. Üksnes usutava ähvarduse korral on diktatuurivalitsus olnud valmis alustama sisulist dialoogi ja astuma väikeseidki positiivseid samme. ÜRO uurimiskomisjoni loomine tõenäoliselt suurendab, mitte ei vähenda dialoogivõimalusi.

Alates 1992. aastast on ÜRO Peaassamblee kutsunud diktatuuri üles austama rahvusvahelist õigust. Peaassamblee resolutsioonid Birma kohta on kirjeldanud vähemalt 15 erinevat inimõiguste rikkumist, mida võiks liigitada võimalikeks sõjakuritegudeks ja inimsusevastasteks kuritegudeks.

ÜRO Peaassamblee ei ole usutav, jätkates inimõiguste rikkumiste kirjeldamist ja taunimist ning tehes üleskutseid uurimise alustamiseks, olles samal ajal täielikult teadlik, et resolutsiooni eiratakse.

21. ÜRO Peaassamblee resolutsioon Birma kohta pakub võimaluse astuda esimene samm karistamatuse lõpetamiseks ning inimõiguste rikkumise vähendamiseks Birmas, mida Peaassamblee on tulutult taotlenud juba 20 aastat.

Kutsume Euroopa Liitu üles jääma truuks omaenda lubadustele. EL on lubanud juhinduda rahvusvahelisel areenil tegutsedes demokraatia, õigusriigi, inimõiguste ja põhivabaduste universaalsuse ja jagamatuse, inimväärikuse austamise, võrdsuse ja solidaarsuse põhimõtetest ning austada ÜRO harta ja rahvusvahelise õiguse printsiipe. Euroopa Liidul on vastutus omaenda ja Birma kodanike ees tegutseda kooskõlas universaalsete väärtuste ja põhimõtetega, mida EL omaks peab.

Läheneval ÜRO peaassambleel on Euroopa Liit neile põhimõtetele tugineva rahvusvahelise vastuse kujundamisel juhtrollis. Suutmatus nõuda peaassamblee resolutsioonis ÜRO uurimiskomisjoni asutamist ei sea üksnes kahtluse alla Euroopa Liidu lubadusi, vaid annab režiimile rohelise tule kuritegude jätkamiseks.

Nagu sõnas ÜRO eriraportöör oma aruandes Peaassambleele: “Läbikukkumine Myanmarilt vastutuse nõudmisel julgustab rahvusvaheliste kuritegude kordasaatjaid ja lükkab veelgi edasi juba ammu hilinenud õigluse.“

Allakirjutanud:

Avatud Eesti Fond

Actions Birmanie Belgium

Association Suisse Birmanie

Austria Burma Center

Burma Action Ireland

Burma Aktion Germany

Burma Campaign UK

Christian Solidarity Worldwide

CISL

ESP-Stockholm

European Karen Network

Info Birmanie

Norwegian Burma Committee

People In Need

Polish Burma Solidarity

Swedish Burma Committee