Päevakajaline

Avatud valitsemise partnerluse ümarlaua pöördumine Riigikogule

Allpool saate lugeda Avatud valitsemise partnerluse (AVP) ümarlaua pöördumist Riigikogule, mis puudutab Riigikogu komisjonide töö avalikustamist.

Taustainfoks soovitame külastada ka AVP kodulehte www.avatudvalitsemine.ee ja tutvuda ümarlaua liikme, endise AVP koordinaatori Liia Hänni arvamusartikliga Kui Avatud Riigikogu me vajame?

Täpsustavad küsimused:
Andrei Liimets, AVP ümarlaua koordinaator (Avatud Eesti Fond)
andrei@oef.org.ee / +372 6155 712 / +372 5666 5142

Avatud valitsemise partnerluse ümarlaua pöördumine Riigikogule

Austatud Riigikogu liikmed!

Pöördume Riigikogu poole ajendatuna murest, et käesoleva aasta 13. jaanuaril 3. lugemisele suunatud Riigikogu töö- ja kodukorra seaduse muutmise seaduse eelnõu 820 SE võib olla vastuolus Eesti põhiseaduses sätestatud infovabaduse põhimõttega ning ei arvesta lubadusi, mille Eesti on andnud ühinedes rahvusvahelise avatud valitsemise partnerluse initsiatiiviga.

Põhiseaduse §44 näeb ette, et kõik riigiasutused, sh Riigikogu, on kohustatud andma Eesti kodanikule tema nõudel informatsiooni oma tegevuse kohta. Seda õigust saab piirata vaid seadusega. Nagu kõigi põhiõiguste puhul, peavad piirangud olema demokraatlikus ühiskonnas vajalikud ja põhjendatud. Sellest seisukohast lähtudes tuleb kaaluda ka Riigikogus loodud ja talletatud teabe õiguslikku staatust ja võimalike piirangute seadmist.

Kuidas põhjendada eelöeldut arvestades seaduseelnõu regulatsiooni, mille kohaselt Riigikogu komisjoni istungite helisalvestused ja suur hulk muid materjale kuulutatakse asutusesiseseks teabeks? Praegu on need vastavalt avaliku teabe seadusele ligipääsetavad teabenõude alusel. Oleme seisukohal, et erandina võiks asutusesiseseks kasutamiseks lugeda vaid nende küsimuste arutelu kajastavad materjalid, mis puudutavad riigi julgeolekut või inimeste eraelu, mitte aga kehtestada üldist normi, mis edaspidi Riigikogu tegevust puudutavale teabele juurdepääsu ülemääraselt piirab. Komisjonide istungid on oluline osa Riigikogu tööst ja suletuse asemel tuleks eesmärgiks võtta komisjonide tegevuse läbipaistvuse olulise suurendamise.

Demokraatliku riigikorra aluseks on võimu tegevuse läbipaistvus, vastutavus ja konstruktiivne dialoog ühiskonnaga. Infoühiskonna võimalusi arvestades on need põhimõtted võetud aluseks rahvusvahelises avatud valitsemise partnerluse initsiatiivis, millega Eesti otsustas liituda 2011. aasta sügisel. On ilmne, et Riigikogu komisjonide töö, samuti komisjonide töö käigus loodava teabe staatus ja avalikustamine vajab suuremat selgust. See küsimus nõuab ühiskonnas põhjalikku arutelu, mida kiirustades menetletud seaduseelnõu 820 SE puhul pole toimunud. Seda kinnitab ka avalikkuses vallandunud põhjendatud meelepaha.

Pöördume Riigikogu poole ettepanekuga kaaluda veelkord seaduseelnõu 820 SE vastuvõtmise vajalikkust praegusel kujul. Riigikogu komisjonide töö avalikustamisel on vajalik astuda pikem samm edasi, kui seda on eelnõuga kavandatav kümne aasta taguse olukorra ennistamine.

Omalt poolt oleme valmis ühiskonnas vallandunud arutelu Riigikogu töö avatuse üle ergutama ja vajadusel arvamusi koondama.

Avatud valitsemise partnerluse ümarlaua liikmed Avatud Eesti Fond, Vabaühenduste liit EMSL, Kodanikuühiskonna Sihtkapital, e-Riigi Akadeemia, Korruptsioonivaba Eesti, Open Data Estonia, Teenusmajanduse Koda, Eesti Haridusfoorum, Digitaalõiguste Instituut, SA Domus Dorpatensis, Eesti Ajakirjanike Liit

Lisainfo:

Andrei Liimets, AVP ümarlaua koordinaator (Avatud Eesti Fond)

andrei@oef.org.ee / +372 6155 712 / +372 5666 5142