Päevakajaline

Birma safranirevolutsiooni aastapäev: poliitvangid tuleb koheselt vabastada

Avatud Eesti Fondi, Riigikogu Birma toetusgrupi, Budismi Instituudi ja Arengukoostöö Ümarlaua ühispöördumine

Täna möödub aasta Birma ebaõnnestunud safranirevolutsioonist. Aasta jooksul on Birmas pea kahekordistunud poliitvangide arv: tänaseks on poliitilistel põhjustel vangistatud 2056 inimest, kelle vabastamine on detsembris Birmat külastava ÜRO peasekretär Ban Ki-Mooni visiidi peaeesmärke. „Eestil puuduvad Birmaga diplomaatilised suhted ja majanduskoostöö ning seetõttu ei võtaks sõjaväeline hunta meie nõudmist kõigi poliitiliste vangide vabastamiseks kuulda,“ ütles Riigikogu Birma toetusgrupi esimees Silver Meikar. „Just seetõttu peame kasutama oma mõju rahvusvahelistes organisatsioonides – eelkõige ÜRO-s ja Euroopa Liidus – et aastaid koduarestis elav Aung San Suu Kyi ja vanglates olevad poliitilised vangid koheselt vabastataks.“ Silver Meikari hinnangul ei tohiks enne poliitvangide vabastamist huntale mingeid järelandmisi teha.

Euroopa Liidu senised sanktsioonid Birma vastu on jäänud nõrgaks ja režiim kasutas sel aastal eksporditulusid ja investeeringuid armee kahekordistamiseks, et oma kõikuvat võimu kindlustada. EL võiks ühtse seisukohavõtuga Birmale tugevat survet avaldada, aga mõnede riikide Birma gaasi- ja naftavarusid ning väärismetalle puudutavate majandushuvide tõttu ei suudeta ühist jõulisemat positsiooni võtta.

Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellami sõnul saavad Eesti kodanikuühendused Birmat aidata. „Avatud Eesti Fondi Ida-ida programmi raames on võimalik esitada Birmat toetavaid projekte. Kutsume üles Birmale kaasa tundvaid kodanikuühendusi seda võimalust aktiivselt kasutama.“

Täna toimuvad solidaarsusüritused Birma toetuseks üle kogu maailma, sest just täna aasta tagasi tulid sajad tuhanded inimesed Birmas munkade juhtimisel tänavatele, et meelt avaldada valitseva julma sõjaväelise diktatuuri vastu. Rahumeelsed protestid suruti võimu poolt veriselt maha, teadaolevalt mõjus vägivaldsus rahumeelsete elanike suhtes lõhestavalt ka riigi võimuladvikule. Maikuus rüüstas riiki troopiline torm Nargis, milles hukkus sadu tuhandeid ning üle miljoni inimese jäi koduta. Sõjaväeline valitsus aga keeldus mitu nädalat välisabi riiki lubamast ning piiras rahvusvaheliste humanitaarorganisatsioonide tegevust riigis.

Lisainformatsioon:
Kadri Ollino, Avatud Eesti Fond
kadri@oef.org.ee
Tel. 631 3791
www.oef.org.ee