Päevakajaline

Birma vabadusvõitleja: Eesti peab tugevdama sanktsioone Birma suunal

„Olukord Birmas muutub ainult siis, kui Eesti ja Euroopa Liit kehtestavad Birma diktatuurivalitsuse suhtes ranged majanduslikud sanktsioonid,“ rõhutasid Suurbritannia Birma-kampaania juht Mark Farmaner ja Birma inimõiguslane Zoya Phan täna Tallinnas toimunud inimõiguste seminaril.

Teismelisena valitsusvägede rünnakute eest pääsenud ja Suurbritannias paguluses elav birmalanna innustas Eestit võtma totalitaarse režiimi üleelanud riigina Euroopa Liidus inimõiguste kaitsmisel jõulisemalt sõna.

Külalised kohtusid täna ka välisministeeriumi ja Riigikogu esindajatega, kus arutati praegu ettevalmistamisel olevat Euroopa Liidu ühispositsiooni Birma suhtes. Riigikogu liikme Silver Meikari arvates ei tohi Eesti mingil juhul kaasa minna Saksamaa, Itaalia ja Austria püüetega leevendada ELi sanktsioone Birma suhtes. „Rahvusvahelise surve vähendamine saadaks signaali, et türannide tegevus on aktsepteeritav,“ sõnas Meikar.

Järgmisel aastal toimuvad Birmas üldvalimised, millega valitsev sõjaväeline režiim soovib oma diktatuuri seadustada. Muuhulgas eraldatakse uue põhiseaduse kohaselt teatud arv parlamendikohti automaatselt sõjaväelastele. Tugevamate sanktsioonide kehtestamist takistavad aga paljude riikide majandushuvid, kes loodavad osa saada ressursirikka Birma nafta-, gaasi- ja väärismetallivarudest.

Inimõiguste olukord Birmas on viimastel aastatel järjest halvenenud. 2007.aastal surusid valitsusväed vägivaldselt maha munkade juhitud rahumeelse protesti. Eelmisel aastal tõkestas režiim humanitaarabi andmist Birmat tabanud troopilise tormi ohvritele, jättes nii 1,5 miljonit elanikku abita. Poliitvangide arv on tänaseks tõusnud üle 2200, valitsuse juhitud rünnakute tagajärel pidid eelmisel aastal sajad tuhanded inimesed kodudest põgenema.

Eesti suhted Birma opositsioonijõududega said alguse 2006. aastal. Avatud Eesti Fondi ja teiste kodanikuühenduste kutsel on viimaste aastate jooksul Eestis käinud teiste seas Birma opositsiooniliidri Aung San Suu Kyi esindaja Jared Genser ning Birma rahvusliku nõukogu liige Nyo Ohn Myint. 2008.aastal väisasid Tallinna Birma budistlikud mungad, kes kohtusid ka president Toomas Hendrik Ilvese ja Riigikogu esindajatega. Kohtumiste tulemusena tegutseb Riigikogus alates 2008.aastast Birma toetusrühm.

Lisainfo:

Kadri Ollino
Avatud Eesti Fond
kadri@oef.org.ee
6313791