Päevakajaline

Birmas imiteeriti valimisi

7. novembril toimusid Birmas esmakordselt üle 20 aasta parlamendivalimised, mida vaatamata ametlikule retoorikale ei saa pidada vabadeks ja õiglasteks. Inimõiguste kaitsjad üle maailma kutsuvad riigijuhte üles valimistulemusi mitte tunnustama ning kasutama kõiki diplomaatilisi võtteid, et toetada Birma sõjaväevalitsuse, demokraatliku opositsiooni ja etniliste gruppide dialoogi.

Human Rights Watch’i, Amnesty International'i ja teiste Birmas tegutsevate inimõigusorganisatsioonide sõnul ei saa valimisi mingil juhul demokraatlikeks pidada, sest valimisseadus keelab kandideerivatel erakondadel valimiskampaaniaid korraldada, tsensuuri tõttu said enne valimisi meedias sõna üksnes valitsusparteid ning valitsuse suhtes opositsiooniliselt meelestatud piirkondades keelasid valitsusametnikud valijatel hääletamise sootuks või täitsid valimissedeleid nende eest. Samuti istub üle 2100 poliitvangi endiselt vanglas ning jätkuvad sõjaväelised rünnakud etniliste vähemuste vastu.

Sõjaväediktatuuri võimu suurendab veelgi uus põhiseadus, mis äsjastel valimistel hääletusele pandi. Nimelt garanteerib põhiseadus automaatselt igasuguse valimisprotsessita 25% parlamendikohtadest sõjaväele. Et põhiseaduse muutmine eeldab 75% parlamendiliikmete poolthäält, tähendab see sisuliselt sõjaväe vetoõigust kõigi katsete üle põhiseadust muuta.

Birmaga tegelevate Euroopa vabaühenduste võrgustik Euro-Burma Network soovitab luua Birma sõjaväediktatuuri tegevuse uurimiseks ÜRO uurimiskomisjoni, mis hakkaks uurima hunta poolt täide saadetud inimsusevastaseid kuritegusid ja mille raport oleks aluseks kohtumõistmisele Rahvusvahelises Kriminaalkohtus. ÜRO erikomisjoni loomist on juba toetanud Eesti, Tšehhi, Prantsusmaa, Holland, Suurbritannia, Iirimaa, Ungari, Leedu, Slovakkia, USA, Kanada, Austraalia ja Uus-Meremaa.

Birma valimistest lähemalt:

www.burma2010election.com
www.myanmarelections.org