Päevakajaline

Eesti arendab Haiti e-riiki

Täna algas Tallinnas e-valitsemise seminar Haiti valitsuse, ettevõtete ja mittetulundussektori esindajatele. Avatud Eesti Fondi Ida-ida piiriülese koostöö programmi rahastatud projekti raames jagavad e-Riigi Akadeemia (eGA) eksperdid Haiti partneritega Eesti e-riigi kogemust ning koostavad käsiraamatu e-valitsemise rakendamiseks Haitil.

"On ekslik arvata, justkui Haitil oleks praeguses arenguetapis vara tegeleda e-riigi ehitamisega," kommenteeris eGA juhatuse liige Ivar Tallo. "Täna on e-areng iga riigi arengu lahutamatu osa ning mida kiiremini info- ja kommunikatsioonitehnoloogiad kasutusele võetakse, seda tõhusamaks ja läbipaistvamaks muutub riigi haldamine." Tallo sõnul on Haiti näidanud head valmisolekut e-lahenduste rakendamiseks. Kui 7 aastat tagasi kasutas internetti vaid 1,9% Haiti elanikest, siis täna on kasutajaid juba kaugelt üle kümnendiku. Samuti on Haiti presidendi juures tööd alustanud e-valitsemise arendamisega tegelev komisjon.

Kahe riigi koostöö e-valitsemise valdkonnas sai alguse möödunud aasta novembris, mil Avatud Ühiskonna Instituudi asutaja ja filantroop George Soros külastas Eestit. "Kohtumine Eesti IKT ekspertidega innustas Sorosit sedavõrd, et ta pakkus idee välja Haiti peaministrile, kes sellest suure e-arengu huvilisena kohe kinni haaras," selgitas Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

Haitile pakub eeskätt huvi Eesti kogemus ID-kaardi ja kodanikuportaali X-tee väljaarendamisel, samuti geograafilised infosüsteemid, infoühiskonda toetav õigusraamistik ja IKT kasutamine hariduses. eGA sõnul ei pakuta Haitile stamplahendusi, vaid kujundatakse Eestis kasutatavate e-valitsemise vahendite põhjal riigile sobiv poliitikasoovituste pakett. Projektis osalenud spetsialistidest loodetakse tulevikus moodustada Haiti e-valitsemise mõttekoda, mis hakkab suunama valitsuse IKT poliitikaid.

Haiti on Kariibi mere suurim ning läänepoolkera vanuselt teine vabariik Ameerika Ühendriikide järel. Haiti on ühtlasi piirkonna vaeseim maa, tema 9 miljonist elanikust elab 80% vaesuses ning SKP inimese kohta oli 2008. aastal vaid 1 300 USA dollarit. Riigi majandusarengut on tõkestanud nii poliitiline vägivald kui karmid kliimatingimused troopiliste tormide ja üleujutustega.

Lisainfo:

Nele Leosk
Programmi direktor
e-Riigi Akadeemia
E-post: nele@ega.ee
Tel: 5561 7153