Päevakajaline

Eesti keele ja kirjanduse õpetajad õpivad suvekoolis märkama ja nägema

14.-16. augustil toimub Raplamaal Alu mõisas Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi suvekool „Kes loeb, see märkab, kes vaatab, see näeb“. Tunniplaani läbiv teema on kirjandus ja filmikunst ning nende lõimimine kirjandustunnis. Õpilaste rollis on nii eesti- kui ka venekeelsete koolide eesti keele ja kirjanduse õpetajad, suvekooli õpetajateks aga oma ala parimad asjatundjad.

„Visuaalse ajastu õpilastele kirjandust õpetades tuleb kirjanduse tekstilisele maailmale tuge leida filmi pildikeelest. Nende võimaluste otsimisega suvekoolis tegeldaksegi,“ selgitas Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi juhatuse esinaine Piret Järvela. „Ka suvekooli pealkiri viitab sellele, et lugemisest ja vaatamisest üksi ei piisa, vaja on ka loetavasse-vaadatavasse süveneda, õpilased märkajaks ja nägijaks õpetada,“ lisas Järvela.

Järvela rõhutas, et esmakordselt kutsuti seltsi koolitusele ka vene koolide eesti keele kui teise keele õpetajad, et luua alus koostööks Eesti Keele kui Teise Keele Õpetajate Liiduga. Suvekooli üks rahastaja on Avatud Eesti Fond, mille juhataja Mall Hellami sõnul on väga oluline, et ka vene keelt kõnelevad noored tutvuksid Eesti filmiklassikaga. „Eestis on tehtud niivõrd köitvaid filme ja seriaale, et need panevad vaataja kindlasti ka raamatu järele haarama,“ nentis Hellam.

Suvekooli esimesel päeval keskendutakse nimekate professorite abiga eesti kirjanduse tippteosele ja populaarsele filmile „Nimed marmortahvlil“. Rein Veidemann kõneleb sellest, miks on Albert Kivikase teos üks eesti (kirjandus)kultuuri tüvitekste, Mati Õun käsitleb teoses kajastuvaid sündmusi sõjaajaloolase pilgu läbi, Peeter Torop analüüsib tähendusliku maailma loomist romaanis ja filmis, Jüri Sillarti juhtimisel vaadatakse kaadreid filmist, uuritakse filmikompositsiooni ja –stilistikat.

Kirjanik Aidi Vallik kõneleb teisel koolipäeval Anni-lugude sünnist ning nende edasiarendusest teatrilaval ja filmis. Sügisel esietenduvat noortefilmi „Kuhu põgenevad hinged“ tutvustavad režissöör Rainer Sarnet ja näitlejad Taavi Eelmaa, Lenna Kuurmaa ning Ragne Veensalu. Produtsent Anneli Ahven jagab õpetajatele teadmisi selle kohta, kes ja kuidas filmi teevad.

Kolmanda päeva tunniplaanis on „käeline tegevus“. Eesti Kinoliidu juhatuse esimees ja Kinobussi eestvedaja Mikk Rand räägib filmiõppest üldhariduskoolides ning tutvustab õppematerjali ja metoodikat „Õpetamine animatsiooni abil“. Viies töötoas õpetab Kinobussi-rahvas, kuidas õpilastega koolis filme teha.

Igaõhtustes töötubades arutavad õpetajad, kuidas kuuldut-nähtut koolis kasutada, ning jagavad kirjanduse ja filmi lõimitud õpetamise kogemusi kolleegidega. Suvekooli lõpetava paneeldiskussiooni käigus kavandatakse võimalused, kuidas nii õpilaste kui ka õpetajate filmialast koolitust jätkata. Koolitusel tutvustatud kirjandus- ja filmiõppe lõimimist toetavad materjalid tehakse kõigile huvilistele kättesaadavaks ka Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi ja Eesti Keele kui Teise Keele Õpetajate Liidu kodulehel.


EESi suvekooli toetavad Avatud Eesti Fond, Eesti Kultuurkapitali audiovisuaalse kunsti sihtkapital, Eesti Kultuurkapitali Raplamaa sihtkapital ja Hasartmängumaksu Nõukogu.


Lisainformatsioon:

Sirje Nootre (projektijuht)
Märjamaa Gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja
TLÜ Haapsalu Kolledži eesti keele õpetaja
Tel: 55699162

Krista Mägi (projektijuht)
Rapla Vesiroosi Gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja
Tel: 53307490

Kelly Grossthal
Avatud Eesti Fond
Tel: 53312300