Päevakajaline

Eesti peab toetama Birma rahva demokraatiapüüdlusi

Täna toimunud ümarlaual ütles Birma demokraatliku opositsiooni esindaja Nyo Ohn Myint, et Euroopa Liidu ja Eesti tähelepanu olukorrale ühes maailma vaesema ja brutaalsema valitsemisstiiliga riigis on väga vajalik ja oodatud.

Alates 1990. aastast on Birmat valitsev sõjaväeline hunta keeldunud tunnustamast valimistulemusi, mille kohaselt nad valimised kaotasid. Viimase 17 aasta jooksul on riiki juhtivad kindralid süstemaatiliselt rõhunud oma rahvast ja sooritanud võimu säilitamise eesmärgil hulgaliselt kuritegusid. Valitsev hunta on hävitanud enam kui 3000 küla, sundinud inimesi massiliselt ümber asuma, toetanud etniliste vähemuste süstemaatilist hävitamist, rakendanud sunnitööd ja värvanud armeesse enam kui 70 000 lapssõdurit.

Birma rahva demokraatiapüüdlustele pole kaasa aidanud ka rahvusvaheline üldsus. ÜRO Peaassamblee on vastu võtnud mitu resolutsiooni ja endine inimõiguste komisjon on tungivalt rõhutanud vajadust muutuste järele, kuid kõiki neid avaldusi on ignoreeritud. Hiljuti lükkas ÜRO Julgeolekunõukogu tagasi resolutsiooni, mis nõudis Birmas riiklikku lepitust. Vajalik häälteenamus resolutsiooni vastuvõtmiseks oli olemas, kuid Hiina ja Venemaa, kes varustavad sõjaväelist huntat relvadega, kasutasid oma vetoõigust.

Londonis paikneva Birma vabaduse ja demokraatia eest võitleva ühenduse meediajuht Mark Farmaner’i sõnul võiks just Eesti mõista, mida tähendab elada riigis, kus on piiratud kõik peamised isikuvabadused: „Eesti riik ja rahvas, olles aastaid kannatanud endise Nõukogude Liidu repressioonide käes, peaks nüüd kasutama võimalust aidata kaasa demokraatliku korra taastamisele Kagu-Aasias asuvas Birmas”.

Sarnase sisuga sõnumi edastas läbi oma juristi, Jared Genseri, ka maailma ainus vangistuses elav Nobeli rahupreemia laureaat ja Birma demokraatliku liikumise juht Aung San Suu Kyi: „Palun kasutage oma vabadust, et kaasa aidata meie vabadusele. Ma loodan, et Eesti rahvas, eriti arvestades minevikku, annab oma valitsusele mõista, et kannatavatele Birma inimestele toetuse avaldamine on äärmiselt oluline.”

Ümarlaua korraldanud Avatud Eesti Fond, Arengukoostöö Ümarlaud ja Eesti Euroopa Liikumine ühinevad paljude Birma demokraatia eest kõnelevate kodanikuühendustega üle maailma ning kutsuvad Eesti valitsust ja avalikkust üles senisest enam pöörama tähelepanu igapäevastele inimõiguste- ja vabaduste rikkumistele nii Birmas kui ka paljudes teistes Aasia riikides.


Lisainfo:

Mall Hellam
Avatud Eesti Fond
mall@oef.org.ee  
www.oef.org.ee  
tel. 6313791

Anu Eslas
Arengukoostöö Ümarlaud
anu@terveilm.net  
www.terveilm.net  
tel. 56668297

Arvo Anton
Eesti Euroopa Liikumine
arvo@euroopaliikumine.ee  
www.euroopaliikumine.ee  
tel. 6419678