Päevakajaline

Eesti vabaühendused said toetust demokraatlike väärtuste edendamiseks ja huvikaitseks

Märtsis alustatakse 36 kodanikuühiskonda edendava projekti elluviimist, mis valiti välja EMP toetuste Vabaühenduste Fondi esimestel projektikonkurssidel. Avatud Eesti Fondi kureeritaval konkursil toetatakse Eesti ühendusi 860 277 euro ulatuses.

Konkursiga toetatakse projekte kolmel fookusteemal – demokraatlike väärtuste ja inimõiguste edendamiseks, vabaühenduste huvikaitsevõimekuse suurendamiseks ning ühenduste tegutsemisvõime parandamiseks.

Programmi koordinaator Maris Jõgeva tõdes, et konkursil osalejate hulk oli väga suur. „See näitab, et vabaühendused on valmis pakkuma häid lahendusi demokraatlike väärtuste edendamiseks ühiskonnas, ühtlasi ollakse valmis laienema ja oma tegevusi arendama,“ lausus Jõgeva.

„Teisalt aga tõestab nii suur osalejate arv, et hoolimata olulisusest ja päevakajalisusest napib sellistele algatustele Eestis rahastamisvõimalusi,“ tõi koordinaator välja. „Ehk leiab erasektor võimalusi panna õlg alla vabakonna tugevdamisele ja demokraatiat toetavate hoiakute kujundamisele, et väärt algatused ei jääks tähelepanuta.“
 
Demokraatlike väärtuste ja inimõiguste edendamiseks loodud projektide hulgas (kokku 9) sai näiteks Lastekaitse Liit toetust projektile „Lapse hääl!“, millega edendatakse teadlikkust lapse õigustest, et neid laste parimates huvides kasutada nii perekondades, koolides kui ka kogukonnas. Inimõiguste Instituudi eestvedamisel arendatakse aga välja inimõiguste sõbralike koolide võrgustik, ühtlasi pakutakse teemakohast koolitust ja õppematerjale ning pööratakse erilist tähelepanu vene õppekeelega koolide kaasamisele.

Vabaühenduste huvikaitse võimekust suurendavate algatuste (kokku 8 projekti) hulgas toetati näiteks MTÜ Eesti Pagulasabi, kelle eestvedamisel räägivad vabaühendused järgnevatel aastatel aktiivsemalt kaasa Eesti varjupaiga- ja pagulaspoliitika kujundamises.

Samuti ühendab vabakond Eesti Inimõiguste Keskuse eestvedamisel jõud kaitseks diskrimineerimise vastu, mõjutades võrdse kohtlemise põhimõtete paremat jälgimist ja väärtustamist nii poliitikute seas kui ühiskonnas laiemalt. MTÜ Linnalabori juhtimisel koostatakse aga Tallinna asumiseltsidega ühiselt tulevikunägemus linnaelanike soovide ja unistuste jõudmiseks linnavõimuni. Selles kategoorias leiab ka projekte, mille tulemusel teab ühiskond poolteise aasta pärast enam sotsiaalsest ettevõtlusest, toetatud töötamisest ja säästlikust metsandusest.  

Lisaks toetatakse 19 vabaühenduse arenguvajadusi – annetuste kogumist, vabatahtlike kaasamist, mentorlust ja üksteiselt õppimist.

Toetatud projektide nimekirjaga on võimalik tutvuda Avatud Eesti Fondi Vabaühenduste Fondi veebilehel.

Järgmised taotlusvoorud kuulutatakse välja käesoleva aasta septembrikuus.

Vabaühenduste Fond on Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) toetuste programm, mida rahastavad Norra, Island ja Liechtenstein. Programmi eesmärk on panustada kodanikuühiskonna arengusse ning sotsiaalse õigluse, demokraatia ja säästva arengu edendamisse. Avatud Eesti Fond on EMP Vabaühenduste Fondi elluviija Eestis ning aastatel 2012–2016 on programmi vahendusel kasutada kodanikuühiskonna edendamiseks ligi 2 miljonit eurot.