EL-Valgevene: uus sõnum Valgevene rahvale
Euroopa välissuhete ja naabruspoliitika volinik Benita Ferrero-Waldner avaldab dokumendi selle kohta, mida pakub Valgevenele EL, kui Valgevene käivitab demokratiseerimise ning asub järgima inimõigusi ja õigusriigi põhimõtteid. Dokument antakse täna Valgevene ametivõimudele üle Minskis ja Brüsselis. See sisaldab konkreetseid näiteid kasu kohta, mida võiks Valgevenele tuua tihedamad suhted ELiga Euroopa naabruspoliitika raames. EL ei ole seni poliitilise olukorra tõttu saanud Valgevenele pakkuda kõiki naabruspoliitika eeliseid, mis on juba osaks saanud selle piirkonna riikidele Ukrainale ja Moldovale. Dokumendis öeldakse selgelt: Valgevene rahvas on riigi ametivõimude loodud isolatsiooni esimene ohver ja saab esimesena kasu demokraatlikule Valgevenele pakutavatest hüvedest.
Volinik Ferrero Waldner teatas: „Valgevenelastel on õigus teada, millest nad ilma on jäänud. Meie sõnum on, et niipea kui see riik näitab üles tahet liikuda demokraatia, inimõiguste ja õigusriigi suunas, oleme meie valmis looma Valgevenega naabruspoliitika raames täielikud partnerlussuhted. See tähendaks märkimisväärset abi suurenemist, mille tulemusena paraneks märgatavalt valgevenelaste elukvaliteet.“
Ta lisas: „Ma loodan, et valgevenelased mõistavad selles dokumendis kätkevat võimalust liikuda demokraatlikuma tuleviku suunas ning Valgevene valitsus kasutab võimalust käivitada rahva jaoks vajalikud reformid ja lõpetada isolatsioon.“
Naabruspoliitika on ELi ja tema naabrite vaheline eriline suhe, mis toetab partnerriikide poliitilisi, majanduslikke ja sotsiaalseid reforme ning jagab ELi liikmesriikides valitsevat jõukust ja stabiilsust ELi piiridel paiknevate riikidega. EL töötab juba Valgevene naabritega ja sooviks luua samasugused suhted Valgevenega.
Kui Valgevene austaks inimõigusi ning demokraatia ja õigusriigi nõudeid, täites oma kohustusi ÜRO ja OSCE liikmena, võiks temast saada naabruspoliitika täieõiguslik osaline. EL ja Valgevene koostöö inimeste elu parandamise nimel hõlmaks:
• uusi kaubandusvõimalusi, mis aitaks tugevdada Valgevene majandust ja luua paremaid töövõimalusi;
• tervishoiu ja hariduse parandamist ning toetust kõige nõrgematele ühiskonnaliikmetele;
• transpordi- ja energiavõrgu täiustamist ning keskkonnaküsimuste lahendamist;
• õigus- ja kohtusüsteemi reformi, et tagada kõigile võrdsed õigused;
• suuremat piiriülest koostööd.
Mida saab teha Valgevene valitsus, et need võimalused avaneksid?
Selleks, et valgevenelased need võimalused saaksid, peavad Valgevene võimud tagama oma rahvale järgmised õigused: • juhtide valimine demokraatlikul teel,
• väljendusvabadus ja sõltumatu teabe kättesaadavus,
• ühinemisõigus,
• õiglased ja läbipaistvad kohtumenetlused.
Kedagi ei tohiks vangistada arvamuse avaldamise eest ja kelleltki ei tohiks võtta õigust osaleda oma maa tuleviku kujundamisel.
Taust
EÜ on pikka aega näidanud üles soovi toetada Valgevene rahvast, aidates piirkondi ja rahvaid, kes on kannatanud Tšernobõli katastroofi tagajärjel, ning osaledes näiteks võitluses naistega kaubitsemise vastu Valgevene piiridel.
EÜ on pidevalt andnud abi Valgevene demokratiseerimisele ja kodanikuühiskonnale. 2006. aastal käivitati projektid, et toetada Valgevene sõltumatut meediat ja ringhäälingut, samuti Vilniuses eksiilis tegutsevat ülikooli European Humanity University ja Valgevene vahetusüliõpilasi.
EÜ praegust abi Valgevenele tutvustatakse veebilehel http://ec.europa.eu/comm/external_relations/belarus/intro/index.htm
Lisateave:
Emma Udwin 02/29 59577
Christina Müschen 02/29 80373