Päevakajaline

Euroopa kodanikuühiskonna liidrid: EL-Vene suhete madalseisus on toetus Venemaa vabakonnale ülioluline

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee (EMSK) ja Euroopa Liidu-Venemaa Kodanikuühiskonna Foorumi liikmed arutasid 30. juunil 2015 Brüsselis toimunud teisel ühiskohtumisel, kuidas parandada Euroopa Liidu ja Venemaa vahelisi suhteid ning toetada kodanikuaktivistide tegevust.

EMSKi liikme ning Venemaa kodanikuühiskonna arvamuse raportööri Mall Hellami sõnul rõhutasid kohtumisel osalejad, et koostöö arendamine ja Venemaa sõltumatute vabaühenduste toetamine on praeguses Euroopa Liidu – Venemaa suhete kriisiolukorras olulise tähtsusega.

„Euroopa Liit peab üle vaatama Venemaa kodanikuühiskonna rahastamise tingimused, kuna praegune toetus on ebapiisav. Eelkõige tuleb keskenduda abivajavatele ühendustele või inimestele ning kriitilistele valdkondadele. Nii on vaja tagada parem ligipääs varjupaikadele, soodsamad viisatingimused ja toetada kodanikuaktiviste, kes on olnud sunnitud poliitilistel põhjustel Venemaalt lahkuma,” rõhutasid kohtumisel osalejad.

Samuti on vaja, et Euroopa Liidu esindajad Venemaal seisavad sõnavabaduse eest ja kodanikuühenduste õiguse eest vabalt tegutseda. Selleks tuleb Venemaa valitsusel tunnistada kehtetuks nn soovimatute organisatsioonide seadus ja tühistada must nimekiri Euroopa poliitikutest ja ametnikest, kellele on kehtestatud Venemaale sissesõidu keeld.

Tähelepanu piiriülese korruptsiooni vastu võitlemisele

Ühiskohtumisel osalenud rõhutasid, et inimeste ja vabaühenduste suhted ei tohiks Euroopa Liidu ja Venemaa ametlike suhete madalseisu tõttu kannatada.

 “Tihe läbikäimine ja kontaktid aitavad samm-sammult liikuda euroopalikke väärtuste poole ja samuti vähendada propaganda mõju. Tähelepanu inimõigustele, sisserände, korruptsiooni ja äärmusluse vastasele võitluse teemadelt ei tohi hajuda ning diskussioon peab jätkuma,” selgitasid kodanikuühiskonna esindajad. Samuti rõhutasid kohtumisel osalenud organisatsioonide esindajad, et Euroopa liikmesriikide valitsused ja institutsioonid peaksid suurendama läbipaistvust, et vältida piiriülese korruptsiooni rahastamist.

Tänavusel kohtumisel käsitleti Venemaa kodanikuühiskonna arengut piiravaid õigusakte, meedia rolli ühiskondliku ja poliitilise protsessi mõjutamisel, piiriülest korruptsiooni ning Euroopa Liidu ja Venemaa vaheliste suhete mõju ühiskondadele.

Loe lisaks ühiskohtumisel tutvustatud raportit, mis käsitleb Lääne-Euroopa ettevõtete ja investorite korruptiivseid seoseid keskkonnaohtlike projektide rahastamisel Venemaal.