Päevakajaline

Euroopa kultuuridevahelise dialoogi aasta Eesti saadikud on Iivi Anna Masso ja David Vseviov

Täna kuulutati Euroopa kultuuridevahelise dialoogi aasta avamise raames välja Eesti saadikud - poliitikauurija Iivi Anna Masso ja kultuuriajaloolane David Vseviov.

Iivi Anna Masso on Eestis sündinud poliitikauurija ja vabakutseline autor, kes praegu elab Helsingis. Masso on uurinud totalitarismi, liberalismi, feminismi, multikultuursust ning õpetanud Helsingi Ülikoolis poliitilist filosoofiat, võrdõiguslikkust ja inimõigusi. Kunstiakadeemia professor David Vseviovit paelub Venemaa ajalugu, samuti on temalt ilmunud töid Bütsantsi keisritest ja Eesti rahvusvähemustest.

”Suhelda meeldiva inimesega teisest kultuurist on erakordselt nauditav,” ütles aasta saadik Vseviov. ”See, et keegi on mujalt, ei ole iseenesest ei pluss ega miinus. Aga on kahju, kui me tõrjume inimesi eemale väliste näitajate tõttu, sest nii jääme suure tõenäosusega millestki ilma,” lisas ta.

Kultuuriministeeriumi asekantsler Anne-Ly Reimaa ütles avaüritusel, et kultuuridevahelise dialoogi aasta üheks eesmärgiks on mitte lubada tekkida olukorral, kus eri rahvusest eestimaalased elavad üksteisest mööda. "Oluline on, et meil tekiks enam ühiseid kultuurilis-emotsionaalseid ruume. Meie tugevuse, edu  ja rahu võti peitub just meie mitmekesisuses ja sallivuses," kinnitas Reimaa.

Aasta üritusi koordineerib Eestis Avatud Eesti Fond, mille juhataja Mall Hellami sõnul on enamik kavandatavaid tegevusi suunatud noortele – koolides toimuvad väitlused, rollimängud, koolilehtede võistlus, Tallinnas Hirvepargis Maailmapäev ja palju muud. Samuti oodatakse häid ideid inimestelt endilt, sest täna avatud Avatud Eesti Fondi ja Riigikantselei ühiskonkursil saavad kodanikuühendused kultuuridevahelise dialoogi projektidele taotleda toetusi kogusummas 1 miljon krooni.

Igal ELi riigil on võimalus nimetada kultuuridevahelise aasta saadikud, näiteks on saadikud Prantsusmaal elav iraanlanna, filmi "Persepolis" ja paljude koomiksite autor Marjane Satrapi ning kirjanik Paulo Coelho.

Kultuuriministeerium toetab Euroopa kultuuridevahelise dialoogi aasta tegemisi 350 000 krooniga ja haridusministeerium 200 000 krooniga, aasta eelarve on ligi miljon krooni (68 000 eurot), millest pool raha tuleb Euroopa komisjonilt ja pool Eesti riigilt.

Valdav enamus eurooplasi usub, et erineva rahvuse, kultuuri- või etnilise taustaga inimesed rikastavad nende maa ühiselu, kuid eestlased, kes teiste kultuuridega vähem suhtlevad, ei hinda erinevate kultuuride rikastavat mõju nii kõrgelt. Eurobaromeetri uuringu järgi puutuvad eestlased ELis kõige vähem kokku teisest keskkonnast inimestega - 43% eestlastest suhtleb erineva kultuuritaustaga inimestega igapäevaselt, samas kui ELi keskmine on 65% ja näiteks Iirimaal 77% ning Luksemburgis 82%.

2008 on Euroopa kultuuridevahelise dialoogi aasta, mille eesmärgiks on edendada nii Euroopa kui teiste rahvaste vahel kultuuridevahelist dialoogi, mille tulemuseks on avatum ja mitmekesisem ühiskond.

Lisainformatsioon: Kultuuridevahelise dialoogi aasta koduleht: www.oef.org.ee/dialoog EKDA 2008 rahvusvaheline koduleht www.dialogue2008.eu  Kadri OllinoAvatud Eesti Fondi Euroopa programmi koordinaatorTel. 631 7391, mob. 556 64745kadri@oef.org.ee