Päevakajaline

“Euroopal veab, Eesti veab!” avaüritus toob rahva ette ELi poliitikakujundajad

Täna, esmaspäeval 20. märtsil kell 15 saab Tallinna Ülikoolis avapaugu Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisele pühendatud arutelusari “Euroopal veab, Eesti veab!”, kus poliitikud ja tippametnikud avavad kõigile huvilistele lähemalt teemasid, mis asuvad Eesti eesistumise nelja prioriteedi all. Eesti kui eesistuja keskendub selle aasta teises pooles uuendusmeelse, digitaalse, kaasava ja turvalise Euroopa arendamisele.

 

“Euroopal veab, Eesti veab!” avaürituse juhatavad sisse keskkonnaminister Marko Pomerants ning Euroopa Parlamendi saadik, endine välisminister Urmas Paet.

„Eesti võtab Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise teatepulga üle ei rohkem ega vähem kui 103 päeva pärast. Valitsus on hoolikalt valinud ja paika pannud need teemad, mida peame oluliseks pildis hoida, sealhulgas ka keskkonnavaldkonnas. Selleks, et inimestel oleks tulevikuski Euroopas hea elada, tuleb rohkem pöörata tähelepanu puhta keskkonna säilitamisele ning meil on võimalus anda oma panus nii kliimapoliitika arendamisse kui ka Euroopa ringmajanduse poole suunamisel,“ ütles keskkonnaminister Marko Pomerants.

Euroopa Parlamendi saadiku Urmas Paeti sõnul on 530 miljoni elanikuga Euroopa Liit maailmas suurjõud ja oluline tegija, mida ei oleks üksi isegi Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia ega ka Ühendkuningriik. “Kui keegi soovib spekuleerida Euroopa Liidu lagunemise teemaga, siis oleks aus anda ka ettekujutus Euroopa Liidu järgsest Euroopast. Kas Euroopas kaoks rändesurve? Lõpevad sõjad ja vägivald Euroopa vahetus naabruses? Terroristid leebuvad? Majandus puhkeb kiirele õitsengule?” küsis Paet.

Riigikantselei, Avatud Eesti Fondi ja vabaühenduste liidu EMSL eestvedamisel korraldatakse märtsi lõpus ja aprilli alguses Tallinnas, Tartus, Narvas ja Pärnus kokku kuus arutelu. Kõik üritused algavad lühiettekannetega Eesti ministritelt, poliitikutelt või tippametnikelt. Sõnavõttudele järgnevad lauaarutelud, kus ametnikud selgitavad Euroopa Liidu teemasid ning osalejad saavad küsida neilt küsimusi.

Tänasel avaüritusel veavad ligi kümmet lauaarutelu teiste seas näiteks Priit Pallum ja Mariin Ratnik välisministeeriumist, sotsiaalministeeriumi asekantsler Rait Kuuse, keskkonnaministeeriumi asekantsler Meelis Münt, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetika osakonna juhataja Timo Tatar.

Üritust modereerib kogenud väitleja ning strateegilise juhtimise konsultant Toomas Roolaid.

Aruteludest koorunud arvamusi võetakse võimalusel arvesse Eesti eesistumisprogrammi koostamisel. Eesti eesistumisprogrammi kinnitab valitsus juunikuus.

Nii Tallinna Ülikoolis toimuvast avaüritustest kui ka sarja ülejäänud viiest arutelust on oodatud osa saama kõik huvilised. Üritustele registreerumine: https://goo.gl/HKnCPT

Arutelusarja Facebooki leht: https://goo.gl/fxwURd


Arutelud toimuvad:

Tallinn, 20. märts kell 15:00-18:00 (Maximus saal, Tallinna Ülikool, Narva mnt 29) FB https://goo.gl/fxwURd
Pärnu, 22. märts kell 15:00-18:00 (Tartu Ülikooli Pärnu kolledž, Ringi 35), FB https://goo.gl/tiQas2
Narva, 27. märts kell 15:00-18:00 (Tartu Ülikooli Narva kolledž, Raekoja plats 2) FB https://goo.gl/uHy3ey
Tallinn, 29. märts kell 15:00-18:00 (Salme Kultuurikeskus, Salme 12) FB https://goo.gl/8Ogy1x
Tallinn, IT-eriüritus, 3. aprill kell 15:00-18:00 (TTÜ Innovatsiooni ja ettevõtluskeskus Mektory, Raja 15) FBhttps://goo.gl/Y9uADV
Tartu, 5. aprill kell 15:00-18:00 (Dorpat konverentsikeskus, Turu 2) FB https://goo.gl/v8SczN

Eesti juhib esimest korda eesistujana Euroopa Liidu Nõukogu tööd 2017. aasta juuli algusest detsembri lõpuni. Euroopa Liidu Nõukogus otsivad riigid üksmeelt kõiki riike puudutavates küsimustes ning püüavad leida tasakaalu rahvuslike huvide ja tervet Euroopat edasi viivate otsuste vahel. Läbirääkimistelaual on sageli 28 arvamust, milles eesistuja otsib üksmeelt ning veab riike ühise poliitika suunas.

Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise kohta lähemalt: https://www.eesistumine.ee/.

Lisainfo:
Andrei Liimets, Avatud Eesti Fond
+37256665142
andrei@oef.org.ee

Triin Oppi, Riigikantselei
+372 502 5120
triin.oppi@riigikantselei.ee 

Olga Korneitšik, Riigikantselei (venekeelne meedia)
+372 56 201119
olga.korneitsik@riigikantselei.ee