Päevakajaline

Fotonäitus #kuidasmekestame uurib rahvastikumuutuste mõju eestimaalaste argielule

Täna kell 13 avatakse Balti jaama ootepaviljonis fotonäitus #kuidasmekestame, mis uurib Vabariigi juubeliaasta lõppedes, kuidas kestame järgmised 100 aastat. Tunnustatud fotograaf Birgit Püve on pildile püüdnud Eesti inimesed ja paigad, millega illustreerida rahvastiku vähenemist, vananemist ning muutunud tööturgu ja selle vajadusi.

“Kindlasti on nukker avastada, et näiteks endisest koolimajast on nüüd saanud eakate hooldekodu. See on omamoodi kurb ja terav illustratsioon, sümbol tendentsidele, mis meid juba praegu ohustavad,” kirjeldab Püve emotsioone oma pildistamisretkedelt. “Ehkki elu keskustest eemal nõuab igapäevaselt tihti suuremat pingutust, on portreteeritud inimesed säilitanud eluterve hoiaku, avatuse ja armastuse Eesti vastu,” sõnas Püve.

#kuidasmekestame fotonäitus on sündinud koostöös Avatud Eesti Fondi, Eesti Koostöö Kogu, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja, Eesti Tööandjate Keskliidu, Mainor ASi, TalTechi, Teenusmajanduse Koja, Vabaühenduste Liidu ja mitmete vabatahtlikega. Rohkem infot näituse kohta leiab #kuidasmekestame Facebooki lehelt ning algatuse kohta laiemalt www.kestame.rahvaalgatus.ee 

“Nii #kuidasmekestame näituse kui rahvastikuteemalise algatuse puhul laiemalt on mul eriliselt hea meel, et oleme leidnud ühisosa väga eripalgeliste organisatsioonidega.  Ehkki mullu rahvaarv kasvas, näitavad pikaajalised prognoosid lähikümnenditeks siiski kahanemist. Seeläbi kannatavad tulevikus eeskätt avalikud teenused nagu tervishoid, haridus, ühistransport, korrakaitse ja pääste. Läbimõeldud ja mõjusat perepoliitikat ning tarka rändepoliitikat on vaja juba täna, et jaksaksime ka tulevikus oma riiki üleval pidada,” märkis Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

Fotograafist: Birgit Püve on vabakutseline fotograaf, kelle töid on näidatud isikunäitustel Eestis, Poolas, Venemaal, Saksamaal ja Suurbritannias ning grupinäitustel nii Euroopas kui ka Ameerikas. Tema töid on ilmunud mainekates väljaannetes nagu The Guardian, The Washington Post ja The New York Times ning ta on pälvinud rahvusvahelisi auhindu, sealhulgas konkurssidelt The Taylor Wessing Photographic Portrait Prize Londonis, LensCulture Exposure Awards Pariisis ja PDN Photo Annual New Yorgis. Kolmel aastal on ta saanud Eesti Pressifotograafide Liidu korraldataval konkursil kategooriavõidu – kahel aastal portreede ja viimati spordi kategoorias.
Oma töödes on ta seni keskendunud peamiselt mälu ja identiteedi uurimisele. Sealhulgas on Püve uurinud näiteks eestlaste identiteeti seerias “Eesti dokumendid” ja Vao majutuskeskuse elanike suhet neid ümbritseva uue tundmatu keskkonnaga seerias “Varjupaik/Sanctuary”. Näituseprojektide kõrval teeb ta kaastööd Eesti ja välismaa väljaannetele ning töötab osaajaga Arvo Pärdi Keskuse arhiivis.

NB! Avamisürituse puhul on tegemist erilise installatsiooniga ja sel kujul on näitust võimalik külastada vaid neljapäeval, 31. jaanuaril. Alates 5.02 kuni Eesti Vabariigi 101. sünnipäevani 24. veebruaril saab näitust vaadata Balti jaama ootepaviljoni akendel.

Lisainfo:
Mari Roonemaa
Avatud Eesti Fondi kommunikatsioonijuht 

www.oef.org.ee 
+372 56454598