Päevakajaline

Ilmus raamat "Miks ta seda teeb? Kuidas mõtlevad vihased ja kontrollivad mehed"

Tallinn, 18.10.06 - Äsja ilmunud raamat „Miks ta seda teeb? Kuidas mõtlevad vihased ja kontrollivad mehed,“ vaatleb koduse vägivalla põhjuseid. Meeste vägivaldusust vaetakse ka 14 Eesti suuremas linnas sügise jooksul toimuvatel raamatut tutvustavatel seminaridel.

„Kui olete juurelnud küsimuse üle: Miks kasutab osa mehi naiste suhtes vägivalda? siis soovitan seda raamatut lugeda,“ ütles Avatud Eesti Fondi võrdõiguslikkuse programmi koordinaator Selve Ringmaa. Ta lisas, et lähisuhtevägivalla teemat on Eestis seni käsitletud peamiselt ohvri vaatepunktist ning raamat „Miks ta seda teeb? Kuidas mõtlevad vihased ja kontrollivad mehed,“ toob arutelu keskmesse vägivalduse põhjused ja võimalikud lahendused, millest seni on väga vähe räägitud.

„Seni ei ole eesti keeles välja antud nii põhjalikku, pikaajalisel praktilisel töökogemusel põhinevat vägivaldseid lähisuhteid käsitlevat kirjandust,“ ütles Sirje Otstavel raamatu välja andnud Tartu Naiste Varjupaigast. Ta lisas, et Lundy Bancrofti läbimõeldud ülesehitusega, lähisuhtevägivalla kõik aspekte käsitlev ning teravmeelne raamat on praktikute hinnangul praegusel hetkel Eestis väga asjakohane lugemisvara kõigile huvitatuile.

Lundy Bancrofti „Miks ta seda teeb? Kuidas mõtlevad vihased ja kontrollivad mehed“ käsitleb põhjalikult vägivaldselt käituvate inimeste mõttelaadi ning võimaldab ohvritel paremini selgust saada selles, mis nende paarisuhtes toimub. Autor on meesterapeut, kes on viieteistkümne aasta jooksul tööalaselt rohkem kui kahe tuhande vägivaldse mehega kokku puutudes. Autor rõhutab, et vägivaldsus ei tulene kontrollikaotusest ega toimetulematusest oma vihaga - vägivalla aluseks on hoiakud ja väärtushinnangud ning vägivallatseja on võimeline muutuma alles siis, kui ta on oma hoiakutes korrektiive teinud.

Raamatu väljaandja on Tartu Naiste Varjupaik. Väljaandmist toetasid Naisten Linja Suomessa RY Soome Välisministeeriumi poolt rahastatud projekti raames, Avatud Eesti Fond ja Husumi Võrdõiguslikkuse Büroo (Saksamaa).

Tartu Naiste Varjupaik on 2002 aastal asutatud mittetulundusühing. Varjupaik pakub nõustamist, tuge ning vajadusel ajutist elupaika naistele, kes kogevad oma lähisuhetes vaimset, füüsilist ja/või seksuaalset vägivalda ja ka neile, kel on oht vägivallaohvriks langeda. Eesti esimese lähisuhtevägivalla ohvrite abistamisele spetsialiseerunud varjupaiga poole on tänaseks pöördunud enam kui 400 abi vajavat naist.

Avatud Eesti Fondi võrdõiguslikkuse programm on kantud veendumusest, et sooline võrdõiguslikkus on ühe peamise inimõigusena demokraatliku ühiskonna alustalaks. Programmi eesmärgiks on soodustada soolise ebavõrdsuse vähendamist ühiskonnas ning edendada nais- mees- ja soo-uuringute arengut Eestis. Lisaks tõstetakse programmiga teadlikkust soolise võrdõiguslikkuse ja sellega seotud sotsiaalsete probleemide (naistevastane vägivald, ebavõrdsus tööturul, naiste väiksem esindatus ja osalemine otsustustasandil jne) alal.

Lisainfo:
Selve Ringmaa
Võrdõiguslikkuse programmi koordinaator
Avatud Eesti Fond
6313791
55596188
selve@oef.org.ee  
www.oef.org.ee  

Sirje Otstavel
Tartu Naiste Varjupaiga juhataja
5594 9496
sirje@naistetugi.ee  
www.naistetugi.ee