Päevakajaline

Inimõiguste nädal toob Eestisse filmi tunnustamata riigist ja inimõiguslased Venemaalt

11. detsembril kõlavad Avatud Eesti Fondi eestvedamisel Tallinnas taas hääled Venemaalt ning toimub filmi- ja vestlusõhtu Transnistriast. Esilinastub dokumentaalfilm "Fortress" ja sõna saavad Transnistria kodanikuaktivistid.

"10.detsembri ülemaailmse inimõiguste päeva järelkajana on meie külalisteks Venemaa ja Transnistria esindajad, kus demokraatia, kui üldse, on näiline ning inimõiguste eest seismine karistatav," kirjeldab Avatud Eesti Fondi juht Mall Hellam lähenevaid üritusi.

11. detsembril kell 13.00 toimub Sokos Hotell Viru konverentsikeskuse Bolero saalis arutelu, mille käigus kodanikuaktivistid Artemi Troitski ja Konstantin Baranov vaatavad tagasi Venemaa ühiskondlikele ja poliitilistele arengutele 2013. aastal ning analüüsivad inimõiguste ja kodanikuühiskonna tulevikuväljavaateid oma kodumaal.

Artemi Troitski on populaarne Venemaa ajakirjanik, muusikakriitik, aktivist, Moskva Ülikooli õppejõud ning keskkonnaorganisatsiooni Greenpeace Venemaa haru juht, kes 1980. aastatel mängis olulist rolli noorte nõukogudevastases liikumises. Teda võib pidada kaasaegse Venemaa tunnustatud teisitimõtlejaks ja arvamusliidriks, kes oma terava keele tõttu on pidanud maadlema ka poliitilise maiguga kohtuasjadega.

Troitskist põlvkonna jagu noorem Konstantin Baranov on rahvusvahelise noorteliikumise Youth Human Rights Movement koordinatsioonikogu liige, Vene inimõiguste kaitsjate kaitseks loodud "hädaabikeskuse" koordinaator, projekti "Closed Society" algatusrühma liige ja Valgevene inimõiguste olukorda jälgiva vaatlusmissiooni asejuht, kelle meelisteemadeks on kogunemisvabadus, inimõiguslaste kaitsmine ning võitlus võõraviha ja sallimatusega.

Osavõtt on eelregistreerumisega ning registreeruda saab Avatud Eesti Fondi koduleheküljel (<link registreeru>oef.org.ee/registreeru/).

11. detsembril kell 18:00 toimub aga kinos Artis Transnistria-teemaline filmiõhtu, millele järgneb vestlus külalistega otse Transnistriast. Reportaaž olematust riigist ehk dokumentaalfilmi "Fortress" jutustab loo rahvusvaheliselt tunnustamata riigist Transnistriast, mis paikneb Moldova ja Ukraina vahel Dnestri jõe äärsel maaribal ja mille mitmerahvuselist elanikkonda hoiab koos autoritaarne režiim. Tšehhi filmitegijate Lukáš Kokeši ja Klára Tasovská rahvusvahelist tähelepanu pälvinud dokfilm mõjub kui ekskursioon kommunistliku totalitarismi muuseumi.

Osavõtt on eelregistreerumisega ning registreeruda saab Avatud Eesti Fondi koduleheküljel (<link teoksil inimoiguste-nadal-2013 filmi-ja-vestlusohtu-transnistriast registreeru>oef.org.ee/teoksil/inimoiguste-nadal-2013/filmi-ja-vestlusohtu-transnistriast/registreeru/).

Transnistria-teemaline filmi- ja vestlusõhtu ning seekordne “Venemaa Hääled” kuuluvad Eesti vabaühenduste korraldatava inimõiguste nädala sündmuste hulka. Inimõiguste nädala programmi panid kokku Avatud Eesti Fond, Inimõiguste Instituut, Eesti Inimõiguste Keskus, Eesti Pagulasabi, SA Unitas, Avatud Vabariik, Eesti Puuetega Inimeste Koda, Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni Eesti esindus ja Eesti LGBT Ühing ning see on pühendatud rahvusvahelisele inimõiguste päevale 10. detsembril. Just sel päeval 1948. aastal võeti vastu ÜRO inimõiguste ülddeklaratsioon. Sündmuste täielikku kava näeb veebilehel www.oef.org.ee/inimoigused.

Meediapäringud:

Susan Lilleväli
Tel: +3725148393
E-mail: susan@atiim.ee
A-tiim kommunikatsioon
www.oef.org.ee

Korralduslik info:

Maarja Toots
Avatud Eesti Fond
Tel: 615 5710 / 5740 3932
E-mail: maarja@oef.org.ee