Päevakajaline

Kaheteistkümne Euroopa riigi noored kogunevad Eestisse demokraatia väljakutseid arutlema

22.-29. septembril 2012. a toimub Tallinnas (ja kaks päeva Tartus), rahvusvaheline noorteakadeemia teemal „Miski pole tasuta: väljakutsed demokraatiale Euroopas". Üritust korraldab Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Selts koostöös EUSTORY ja Avatud Eesti Fondiga.

Üritusel osalevad noored said selle võimaluse läbi  EUSTORY võrgustiku ajalooalaste uurimistööde võistluse võidu oma koduriigis. Eestisse saabuvad 18 ajaloohuvilist noort kaheteistkümnest Euroopa riigist – Itaaliast, Sloveeniast, Slovakkiast, Tšehhist, Poolast, Lätist, Rootsist, Venemaalt, Belgiast, Saksamaalt, Hispaaniast ja Norrast. Osaleb ka üks Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi õpilaste ajalooalaste uurimistööde võistluse võitja ning kuus noort programmis osalevatest Eesti koolidest.

Noorteakadeemia eesmärgiks on uurida Euroopa erinevatest riikidest pärit noorte arusaamist demokraatiast, populismist, mitmekesisusest poliitikas ja aktiivseks kodanikuks olemisest ning analüüsida mittedemokraatlikke liikumisi tänapäeval ja nende mõju Euroopa ühiskondadele. Tänavu täitus Eesti Vabariigi demokraatliku põhiseaduse vastuvõtmisest 20 aastat. Seminari käigus vaadeldaksegi Eestit ühe näitena tänapäeva Euroopast: kui avatud ja demokraatlik on Eesti ühiskond tänapäeval?

„Avatud Eesti Fond on oma 22 tegutsemisaasta jooksul püüdnud hea seista euroopalike väärtuste ja ühtsustunde edendamise eest. Noorte kohtumised ja mõttevahetused teiste aktiivsete  omavanustega üle Euroopa  aitavad paremini mõista ühise Euroopa olemust ja eeliseid. Seetõttu täidab noorteakadeemia korraga kaks eesmärki – loob noortevahelisi otsekontakte ja paneb nad ajalooalaseid uurimistöid kirjutades neid Euroopa  ees seisvatesse väljakutsetesse süvenema,“ arvas Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

Nädala jooksul tutvutakse demokraatia  toimimisega Eestis: külastatakse Riigikogu ja Stenbocki maja. Kohtutakse Riigikogu saadikutega, kuulatakse loenguid populismist ja meediast, arutletakse noorte rolli üle poliitikas jne. Külastatakse Tallinna Reaalkooli, Tallinna Nõmme Gümnaasiumi ja Hugo Treffneri Gümnaasiumi, tutvutakse koolidega ja toimuvad erinevad tegevused töögruppides. Lõpuüritusest võtavad osa EUSTORY tegevdirektor Gabriele Woidelko ja Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

Noorteakadeemia eestipoolseks korraldajaks on Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Selts eesotsas Võru Kesklinna Gümnaasiumi õpetaja ning Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi õpilaste ajalooalaste uurimistööde võistluse Vabariigi Presidendi auhindadele koordinaatori Tiiu Ojalaga. Üritust rahastavad EUSTORY (www.eaustory.eu) ning Avatud Eesti Fond (www.oef.org.ee). 

Ülevaadet laagris toimuvast on võimalik lugeda blogist aadressilwww.eustory.wordpress.com

EUSTORY on Saksamaal Hamburgis baseeruv kahekümne kahe Euroopa riigi õpilaste ajalooalaseid uurimistöid korraldavate organisatsioonide võrgustik, mis loodi 2001. aastal Körberi Sihtasutuse algatusel. Võrgustiku eesmärgiks on luua ja vahendada noorte dialoogi Euroopa ajaloost igaaastaste noorteseminaridega erinevates Euroopa riikides ning rõhutada ajaloo uurimise tähtust tulevikuperspektiivist lähtudes. Eestis toimub EUSTORY noorteakadeemia teist korda, esimene kord oli 5.- 10. oktoobrini 2002. aastal.

Lisainfo:

Tiiu Ojala
Õpetaja/Koordinaator
Võru Kesklinna Gümnaasium/Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi õpilaste ajalooalaste uurimistööde võistlus
+3725341665
tiiuojala@hot.ee