Kindlustunne mõjutab otsust sünnitada
Tallinn, 3.05.06 – Täna esitletud uuringu “Sünnitaja käitumine ja koduvägivald Eestis” tulemustest selgus, et naise otsust lapsi saada mõjutab ennekõike kindlustunne mehe suhtes. Sealjuures on võrdselt olulised perekonna rahalised võimalused ja suhte harmoonilisus.
“Rasedate vastu suunatud vägivald on tõsine probleem, mis mõjutab pikemas perspektiivis meie rahva püsimajäämist,” ütles uuringut toetanud Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam. “Kui Eestis tahetakse soodustada perekonna loomist, peame teadma, mis julgustab ja takistab naise otsust lapsi saada. Loodetavasti on seda näitav uuring aluseks laiapõhjalisele arutelule ühiskonnas”, lisas ta.
Uuringust selgus, et kindlustundel mehe suhtes on suur mõju naiste soovile järgmisi lapsi sünnitada. Kui vastne ema saab kindel olla, et mees aitab teda imiku eest hoolitsemisel, mõtleb ta ka tulevikus sünnitamisele. Kui naine ei saa mehele kindel olla , väheneb oluliselt ka tema soov selle mehega rohkem lapsi saada. 37 % naistest, kes saavad loota lapse isa toetusele, on valmis veel sünnitama. Nendest naistest, kes ei saa olla kindlad mehe toetusele ,vaid 4 %.
Lisaks sellele vaatles uuring meeste suhtumist naise rasedusse, vanemahüvitise mõju sünnitamiskäitumisele ning milliseid naistegruppe vanemahüvitis enim mõjutab. Ka analüüsiti koduvägivalda peredes, kus naine on lapseootel ja perevägivalla mõju rasedate naiste tervisele ja sünnitamiskäitumisele.
Eesti Avatud Ühiskonna Instituut koostöös Eesti Ämmaemandate Ühinguga korraldas Avatud Eesti Fondi toetusel sügis-talvel 2005-2006 sünnitaja käitumise ja rasedate vastu suunatud koduvägivalla uuringu. Uuringus osalesid Viljandi, Pärnu, Rakvere ja Kohtla-Järve haiglad. Küsitleti 553 äsjasünnitanud naist, mis moodustab ca 4 % kõigist aasta jooksul sünnitanud naistest.
Avatud Eesti Fondi võrdõiguslikkuse programm on kantud veendumusest, et sooline võrdõiguslikkus on ühe peamise inimõigusena demokraatliku ühiskonna alustalaks. Programmi eesmärgiks on soodustada soolise ebavõrdsuse vähendamist ühiskonnas ning edendada nais- mees- ja soo-uuringute arengut Eestis. Lisaks tõstetakse programmiga teadlikkust soolise võrdõiguslikkuse ja sellega seotud sotsiaalsete probleemide (naistevastane vägivald, ebavõrdsus tööturul, naiste väiksem esindatus ja osalemine otsustustasandil jne) alal.
Uuringu lühikokkuvõtte leiate siit ning raporti siit.
Lisainformatsioon:
Iris Pettai
Eesti Avatud Ühiskonna Instituut
56 213 526
Iris.pettai@neti.ee
Helve Kase
Eesti Avatud Ühiskonna Instituut
56 210 569
Helve.kase@mail.ee
Liisa Past
Avatud Eesti Fondi meediajuht
6313791
liisa@oef.org.ee
http://www.oef.org.ee/