Kohalik e-areng saab kauaoodatud tuge
Juba sel sügisel töötas e-Riigi Akadeemia Vabaühenduste Fondi toel välja e-kaasamise juhendi, mis pakub omavalitsustele nõuandeid oma veebisuhtluse tõhustamisel ja kodanike kaasamisel. Muuhulgas soovitab juhend avalikustada omavalitsuse veebilehel kohaliku volikogu tööd ja kasutada kodanikega konsulteerimiseks aktiivsemalt osalusveebi. Samuti pakutakse konkreetseid juhiseid, kuidas võimaldada elanikel veebi kaudu kohalikus elus kaasa rääkida.
Vajadus e-kaasamise juhendi järele ilmnes e-Riigi Akadeemia kevadel läbiviidud uuringus, mis analüüsis kohalike omavalitsuste veebilehti ja infosüsteeme. e-Riigi Akadeemia programmijuhi Kristina Reinsalu sõnul erinevad omavalitsuste veebilehed kvaliteedi poolest üksteisest märkimisväärselt. Tema sõnul tulenevad erinevused eelkõige ametnike huvist ja teadlikkusest, mitte omavalitsuste suurusest või asukohast. Reinsalu kiitis info kättesaadavuse eest Saue, Mõisaküla, Saku ja Laekvere valla kodulehti. Oma elanikega suhtlemiseks on internetis kõige paremad kaasarääkimisvõimalused loonud aga Keila, Laimjala ja Mäksa omavalitsused.
Järgmisest aastast saavad omavalitsused kasutada ka Siseministeeriumi koordineerimisel väljatöötatud infosüsteemi VOLIS, mis hõlbustab volikogu ja omavalitsuse tööd ning võimaldab otsuste tegemisel paremini kaasata kohalikku elanikkonda. Süsteem on pilootprojektina juba töös Jõgevamaal.I
ga-aastane e-demokraatia konverents käsitles tänavu infoühiskonna mõju valimiste ja valitsemise arengule ning kandis pealkirja „Valimised ja valitsemine infoühiskonnas“.
e-Riigi Akadeemia korraldatud konverents sai teoks Avatud Eesti Fondi (AEF), AEFi juures tegutseva Norra ja EMP finantsmehhanismide toetusi vahendava Vabaühenduste Fondi, Kodanikuühiskonna Sihtkapitali ning Siseministeeriumi toel.
Lisainfo:
Kristina Reinsalu
e-Riigi Akadeemia
KOV programmi direktor
kristina@ega.ee
641 1313