Päevakajaline

Kolmapäeval, 28. mail kell 13.00 toimub Tallinna Kunstihoones religioonide konflikti käsitlev seminar

Tallinna Kunstihoones avatakse teisipäeval, 27. mail kell 18 religioonide konflikti käsitlev rahvusvaheline kunstiprojekt „OBSCURUM PER OBSCURIUS”. Näitus jääb avatuks 6.juulini 2008.

Kolmapäeval, 28. mail kell 13.00 toimub Tallinna Kunstihoones näituse sees samateemaline seminar.

Seminari kava:
Kell 13 Toomas Paul, Religioon ja demokraatia.
Kell 13.20 Mihhail Lotman, Paralleelsed maailmad. Kaanon ja normatiivsus.
Kell 13. 40 Linnar Priimägi, Püha ruum.
Kell 14.-15.30 Eestis esindatud kirikute esindajate ja projektis osalevate kunstnike ümarlaud.

Seminari töökeeled on eesti ja inglise, eestikeelsed ettekanded tõlgitakse inglise ja ingliskeelsed eesti keelde.

Kas ja kuidas religioon saab eksisteerida demokraatlikus ühiskonnas?

Demokraatlikus ühiskonnas kehtib sõnavabadus, mis annab ühtlasi ka vabaduse oma uskumuse, usundi, religiooni väljendamiseks, aga ühtlasi ka nende avalikuks komparatiivseks analüüsiks. Kuna aga kõik religioonid on totaalsed ja autoritaarsed, siis ka siia on konflikt sisse konstrueeritud: religioonid astuvad konflikti omavahel ja igaüks ka riigi vastu. Selge on ka see, et totaalset demokraatiat ei eksisteeri. Seetõttu peab demokraatlik ühiskond püüdlema selle poole, et lükata tolerantsi piire võimalikult laiaks, samal ajal vältida vastuseisu oma kodanike kultuuriliste ja religioossete hoiakutega.

Kuivõrd on demokraatlikus ühiskonnas üleüldse võimalik aktsepteerida üksteise suhtes vaenulikke religioone? Ja vastupidi: kuivõrd tohib demokraatlik ühiskond sekkuda väljakujunenud normidesse? Kuidas on võimalik neid konflikte lahendada? Kes otsustab, kus algab võõra usu totalitaarsus teises kultuuriruumis?

Projekt toimub Kultuuride dialoogi aasta raames. Projekti toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Avatud Eesti Fond, Eesti Riigikantselei, Goethe-Instituut.

Lisainfo:
Reet Varblane
reet@kunstihoone.ee
Tel 55655014