Päevakajaline

Korruptsiooni tajumiseks peaks poliitiline huvi olema suurem

Ühing Korruptsioonivaba Eesti kirjutab oma pressiteates, et Eesti korruptsioonitajumise indeksi paranemiseks peaks poliitiline huvi olema märgatavalt suurem.

Täna avalikustatud 2011. aasta rahvusvahelise korruptsioonitajumise indeksi tulemus 6,4 palli paigutab Eesti riikide pingereas 29. kohale, mis sisuliselt tähendab, et Eesti korruptsioonitajumise indeks on püsinud muutumatuna alates 2005. aastast, mil Eesti sai hinnanguks samuti 6,4 palli. 

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti hinnangul on Eesti paigalseisu üheks põhjuseks asjaolu, et riigi korruptsioonivastase tegevuse  fookuseks on nn  väike korruptsioon, kuid nõrgaks on jäänud poliitiline huvi tegelda kõrgema taseme korruptsiooni süstemaatilise vältimise ning üldise korruptsioonialase ennetusega 

„Õiguskaitseorganite tegevus on olnud viimastel aastatel küll tõhus ning töö nende võimekuse suurendamiseks tänuväärne, aga sellest ei piisa, sest praegu tegeldakse ennekõike tagajärgedega, mitte põhjustega,“ lausus ühingu Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Asso Prii.

Korruptsioonivaba Eesti leiab, et peamine  takistus Eesti edasiliikumiseks korruptsioonivastases võitluses peitub seadusandja soovimatuses tegelda poliitikuid  endid vahetult puudutavate valdkondade korrastamisega. 

Kaalukaks näiteks on erakondade rahastamissüsteemi ebaõnnestunud  muutmine, mille tulemusel on jätkuvalt nõrk järelevalve erakondade rahastamise ja kampaaniakulude üle.  Paraku ei soovinud seadusandja luua  erakondade rahastamise järelevalve komisjonile  suuremat võimekust kui pelgalt esitatud aruannete läbivaatamine ja matemaatilise õigsuse hindamine. 

Teine küsimus, millega tegelemiseks on vaja Riigikogu enda tahet ja huvi, seondub Riigikogu liikmete eetikakoodeksiga. Koodeks aitaks määrata kindlaks erinevate huvigruppide poolt saadikute lubatava mõjutamise piirid ning sätestaks suunised, kuidas käituda  võimalikku huvide ja eetilist konflikti sisaldavates olukordades „Täna hääletab Euroopa Parlament oma käitumiskoodeksi üle, kuid paraku ei ole Eestis vastavat arutelu tõsiselt võetavas mahus toimunud,“ leidis Asso Prii. 

Problemaatilistest  valdkondadest  tuleb esile tõsta ka riigihankeid ning avaliku raha jaotamist, mille puhul on korruptsiooniriske juba aastaid teadvustatud, kuid rahuldavat lahendust ei ole. 

Et vähendada korruptsiooni ennetamisele suunatud tegevuste  killustamist, teeb ühing Korruptsioonivaba Eesti ettepaneku määrata kindlaks institutsioon, kellel lasuks vastutus riiklikul tasemel korruptsioonivastase tegevuse keskse koordineerimise eest. Muuhulgas tähendaks see vastutust  korruptsioonialase teadlikkuse tõstmise  eest ning avalikus-, era- ja kolmandas sektoris korruptsiooni ennetavate meetmete loomise ja levitamise eest. Ühingu Korruptsioonivaba Eesti hinnangul võiks seda vastutavat rolli kanda Justiitsministeerium.  

Ühing Korruptsioonivaba Eesti on rahvusvahelise korruptsioonivastase liikumise Transparency International esindaja Eestis. Ühingu tegevuse olulised toetajad on Avatud Eesti Fond ja Euroopa Komisjon.

Lisainfo: 
Asso Prii 
Ühing Korruptsioonivaba Eesti/Transparency International Estonia  
Tegevjuht
tel  55 646 371
www.transparency.ee
www.transparency.org