Päevakajaline

Kutse: Ljudmilla Aleksejeva avalik loeng ja arutelu olukorrast Venemaal

Neljapäeval, 11. märtsil algusega 14.00 Radisson BLU konverentsikeskuse Hansa saal (Rävala pst. 3, Tallinn)

 

Registreeru siin www.oef.org.ee/register (kuni 8. märtsini)

Ljudmilla Aleksejeva: „Internet on, ma ütleks, teaduse ja tehnika revolutsiooni samizdat. Internet suudab teha seda, mida suutis samizdat, mõõtmatu hulk kordi suuremal määral. Mitte tuhat korda rohkem, pigem miljon korda. Internet on täiesti hämmastav muutus tänapäeva maailmas, see on muutnud totalitaarsed režiimid pea võimatuks, sest totalitaarne režiim pole võimalik, kui alternatiivne info ja ideed pole täielikult keelatud.“

Kuidas on seega võimalik, et Venemaal valitseb vaatamata internetivabadusele endiselt autoritaarne režiim, kus rõhuv osa meediast on riigi otsese kontrolli all ning süstemaatilised inimõiguste rikkumised toimuvad valitsejate teadlikul heakskiidul ja ühiskonna valdava osa vaikival nõusolekul? Miks ei kasuta Venemaa rahvad internetivabadust oma maa ja inimeste vabaduse kaitseks?

Nende ja paljude teiste dilemmade üle arutleb Venemaa üks tunnustatumaid inimõiguste eestkõnelejaid Ljudmilla Aleksejeva, kes analüüsib oma esinemises Venemaa viimase aja poliitilisi arenguid, sõna- ja meediavabaduse olukorda ning annab ülevaate inimõiguste seisust Venemaal. Talle sekundeerivad Balti Venemaa Uurimiskeskuse juhataja Vladimir Juškin ja Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

1927. aastal sündinud Ljudmilla Aleksejeva on tunnustatud Venemaa ajaloolane ja endine nõukogude dissident, kes sarnaselt oma saatusekaaslastele oli seotud samizdat’i lipulaevaga Hronika Tekuštšihh Sobõtii (ehk Jooksvate Sündmuste Kroonika).  Koos Andrei Sahharovi ja teiste inimõiguste aktivistidega oli ta üks Moskva Helsingi Grupi rajajatest ja vedajatest.  Sunnitud emigratsioonis Ameerika Ühendriikides kirjutas Aleksejeva NL-i esimese  ülevaate dissidentluse ajaloost ning seisab senini selle eest, et teisitimõtlejate alusetud tagakiusamised saaksid dokumenteeritud.  Vaatamata kõrgele eale osaleb Aleksejeva aktiivselt mitmete inimõiguste organisatsioonide tegevustes ning on kohal enamikel nende tänavameeleavaldusel. Oma töö eest inimõiguste ja sõnavabaduse kaitsel pälvis Ljudmilla Aleksejeva eelmisel aastal koos kolleegidega Vene inimõiguste organisatsioonist Memoriaal Euroopa Parlamendi Sahharovi mõttevabaduse auhinna.

Eesti visiidil kohtub Aleksejeva president Toomas Hendrik Ilvesega, Riigikogu esindajatega ning samuti Eesti endiste dissidentidega.

Avalik debatt Ljudmilla Aleksejevaga on esimene terve aasta kestvast arutelude ja kohtumiste sarjast  "Venemaa hääled", mille eesmärgiks on analüüsida poliitiliste ja inimõiguste olukorda Venemaal tuntud vene mõtlejate, kodanikuaktivistide ning inimõiguslaste käsitluses.

Ürituse töökeeleks on vene keel, samaaegse tõlkega eesti ja inglise keelde.


Lisainformatsioon:
Kelly Grossthal
tel. 6313791, mob 53312300
kelly@oef.org.ee


Meedia:
Maarja Toots
tel. 6313791, mob 57403932
maarja@oef.org.ee