Päevakajaline

Kutse: "Persepolise" autor Marjane Satrapi Eestis

Olete palutud Marjane Satrapi avalikule loengule 5. septembril kell 13.00. Palume registreeruda hiljemalt 1. septembril siin.

Marjane Satrapi sündis 1969. aastal Kaspia mere ääres ning kasvas üles Teheranis. Aserbaidžaani ja Türkmenistani juurtega Satrapi pärineb Iraani modernsete vaadetega eliitperekonnast. Tema esiisade hulka kuulub ka pärsia šahh ja nimigi “satrapi” (eesti keeles satraap) tähendab pärsia despootlikku valitsejat. Ehkki Satrapi ise märgib, et temasuguseid printsesse ja printse jookseb Iraanis ringi kümneid tuhandeid, sest igal tema suguvõsa kuningal oli sadu naisi ning tuhandeid lapsi. Teheranis alustas Marjane oma õpinguid prantsuse lütseumis, kuid teismeeas saatsid vanemad radikaalsete vaadetega rübliku Viini, sest veendusid, et tütar islamirevolutsiooni läbi teinud ühiskonnas ei kohane. Sealt sai alguse Satrapi odüsseia lääne ja ida vahel, millest on inspireeritud ka suur osa tema loomingust.

1997. aastal kolis Satrapi Pariisi, kus ta ühines prantsuse uue laine koomiksikunstnikega. Ta rabas oma kaaslasi imepäraste lugudega troonilt tõugatud imperaatoritest, enesetapjalike kalduvustega onudest, riigivõimu heakskiidul toimuvatest piitsutamistest ning revolutsiooni kangelannadest, mis kõik moodustavad osa kaasaegse Iraani igapäevaelust. Prantslaste õhutusel ühendas Satrapi oma lood ning joonistamisande ja avaldas esimese koomiksiraamatu „Persepolis”, mida saatis Prantsusmaal tohutu menu ning auhinnasadu (Prix Alph’art Coup de Coeur at Angoulême, Prix du Lion in Belgium, Prix Alph’art du meilleur scénario, the Prix France Info). “Persepolis” on jõudnud mitmel pool maailmas juba kõrgkoolide maailmakirjanduse õppekavadesse.

Koomiksiraamatu põhjal on Marjane ning prantslane Vincent Paronnaud loonud ka täispika animatsioonfilmi. Askeetliku mustvalge pildikeelega film võitis suvel Cannes’is žürii eriauhinna. Inimeste abitus poliitiliste režiimide hooletutes kätes, totalitaarse süsteemi pealesunnitud käitumiskoodid, aga ka pagulasmeeleolud on eestlastelegi väga lähedased teemad, mida film käsitleb. Marjane’i perekonnale on filmis hääle andnud sellised näitlejad nagu Catherine Deneuve , Chiara Mastroianni ja Danielle Darrieux.

Nagu kinnitas Cannes'i žürii filmile eriauhinda andes, on selle tugevuseks ühiskondlike muutuste ja argielu oskuslik ühendamine. Meile, kui ühest totalitaarühiskonnast tulnutele, on paljud episoodid filmis üllatavalt mõistetavad.