Päevakajaline

Noortele on oluline vaba tahe

Tallinn, 05.03.06 – Selgusid esseekonkursi „Me muudame maailma“ võitjad. Koolinoored arutlesid töödes ühiskonna üle, kirjeldasid kuidas vabast tahtest teiste heaolusse panustades on nad leidnud eneseteostuse või saanud abi vabatahtlikelt.

Gümnaasiumi vanusegrupi võitja Johanna Aasamets Tallinna Reaalkooli 11. klassist kirjutas oma essees, et vabatahtlikel on “silmis sära ja suu naerul”, mis teeb nad erakordseks

„Nüüdisaja inimeste meelissõnaks on saanud vabadus“, kirjutas Tallinna Inglise Kolledži abiturient Raili Uibo, kes jagas konkursil gümnaasiumi vanusegrupis teist ja kolmandat kohta. Ta lisas, et suures vabaduseihas püüavad inimesed ennast ka kõigist sidemetest vabastada. „Sealjuures usume end omavat vaba tahet, liikumapanevat jõudu, mis juhib kogu meie teadlikku tegevust. Kuid see tahe on üldiselt rakendatud egoistlike eesmärkide saavutamise vankri ette. Sellegipoolest on olemas viis, kuidas ühendada vaba tahe ja ühiskondlik heaolu – jah, see on vabatahtlikkus!“ kirjutas ta.
Paljud noored arutlesidki esseedes selle üle, kui oluline on vaba tahe. Imestati, et just selle järgi ja individualistlikult käitudes on jõutud teiste abistamiseni. Railiga kohta jaganud Eleri Siidra kirjutas näiteks kuidas tugiõpilased Antsla Gümnaasiumis muudavad koolielu kõigile mugavamaks.

Noorema rühma võitis Anna Maistruk Tallinnast. Juhkentali Gümnaasiumi 5. klassi õpilane oli ka kogu konkursi noorim osaleja. Teist ja kolmandat kohta jaganud Liis Serk Tartu Kivilinna Gümnaasiumist kirjutas „Elu keerukad käigud võivad tabada igaüht, hea kui oled teinud ise midagi, et aidata hädasolijaid. Kes teab, ehk oled sinagi kunagi näiliselt lootusetus olukorras“. Kohta jaganud Eliis Otti Tõrva Gümnaasiumist pälvis ka ajakiri “Stiina” eripreemia lootustandva noore kirjanikuna. Tema kirjutas, et tegutsedes ilma sunnita, küsimata midagi vastu, ei ole tegijal kunagi igav.

„Mulle avaldas muljet, et noored on vabatahtlikkuse peale mõtelnud ning suur osa neist olid ka ise vabatahtlikuna tegutsenud. Nii poiste kui tüdrukute kirjutatud esseed olid ausad, otsekohesed ja toredad“ ütles konkursi korraldaja Balti-Ameerika Partnerlusprogrammi kodanikuhariduse koordinaator Annika Remmel.

„Väga huvitav lugemine, avas noorte mõttemaailma ja suhtumisi“ ütles žürii liige, Anna Gramberg Tartu Vabatahtlike Keskusest. „Need tööd andsid head infot meile, see on omamoodi nagu väike avaliku arvamuse uuring“, lisas Margo Loor Heateo Sihtasutusest.

Konkursi korraldajaks oli Avatud Eesti Fondi Balti-Ameerika Partnerlusprogramm (BAPP), žüriisse kuulusid meedia ja mittetulundusühingute esindajad. BAPP kodanikuhariduse programmi pikaajalisteks eesmärkideks on suurendada noorte huvi ühiskonnaelu vastu ja edendada oskusi ning teadmisi, mida on aktiivsel ning osaleval kodanikul vaja. Lisaks ollakse partneriks haridusringkondadele ja avalikkusele kodanikuhariduse rolli realiseerimisel demokraatlikus ühiskonnas. Balti-Ameerika Partnerlusprogrammi eesmärk on aidata kaasa kodanikuühiskonna kujunemisele Eestis. Selle tegevust finantseerib Balti-Ameerika Partnerlusfond, mis loodi 1998.a. Ameerika Ühendriikide Rahvusvahelise Abi Agentuuri (USAID) ja Avatud Ühiskonna Instituudi poolt. Eestis koordineerib Balti-Ameerika Partnerlusprogrammi tegevust Avatud Eesti Fond.

Lisainformatsioon:

Annika Remmel
Kodanikuhariduse koordinaator
Avatud Eesti Fond
Balti-Ameerika Partnerlusprogramm
6 313 791
aremmel@oef.org.ee  
www.bapp.ee/kodanikuharidus  

Liisa Past
Meediajuht
Avatud Eesti Fond
6 313 791
liisa@oef.org.ee