Päevakajaline

Noppeid XVI Avatud Ühiskonna Foorumilt: globaliseerumine ei ole kaasaegne nähtus

Eile õhtul Tallinnas Avatud Eesti Fondi XVI Avatud Ühiskonna Foorumi raames esinenud ühiskonnateadlane Pippa Norris juhtis tähelepanu, et vastupidiselt levinud arvamusele, ei ole üleilmastumine 20. sajandi nähtus. "Ka Vana-Kreeka, Rooma Impeerium või 1880. aastatel maailmas tihenenud kaubandussuhted on head näited globaliseerumisest," märkis ta. "Siiski, 1970. aastatel alanud üleilmastumise eripäraks on paralleelne kulgemine kultuurilise imperialismiga, peamiselt Lääne ja USA omaga, mida paljud rahvuskultuurid tajuvad ohuna."

Oma ettekandes „Kas kosmopoliitne kommunikatsioon ja globaliseeruv maailm ohustavad rahvuskultuure?“ tõdes Norris, et avatud ühiskondades tugevdab meedia usaldust võõraste vastu ning nõrgendab rahvuslikke tundeid. "Kõige kosmopoliitsemad ühiskonnad on Luksemburg, Šveits ja Skandinaaviamaad, Eesti asub riikidest esikolmandiku lõpus. Isoleerituimad on Birma, Rwanda, Haiti," viitas Norris 1981. aastast läbi viidud World Values Survey'le tuginenud uuringutele. Ühtlasi tõi ta uuringutele tuginedes näite, et peamise uudisteallikana televisiooni kasutavad inimesed on reeglina ühiskondlike protsesside suhtes positiivsemalt meelestatud kui need, kes saavad peamise osa infost interneti kaudu.

Loengule järgnenud arutlusringis, kus osalesid professor Marju Lauristin ja Foorumit juhatanud ajakirjanik Priit Hõbemägi, tõdeti Eesti näitel, et võimalik on korraga olla nii kosmopoliitne, kuid samal ajal näiteks immigratsioonipoliitikalt range riik - nagu Eesti. "Kosmopoliitsus ja multikultuurilisus ei tähenda tingimata multietnilisust," märkis Lauristin.

„Eesti asetamine maailma konteksti kosmopoliitsuse ja üleilmastumise taustal on põnev teema, kuna näiteks majandus- ja meediavabaduselt on meie riik eeskujulik, kuid inimeste hoiakutelt konservatiivne,“ kommenteeris Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

Araabia Kevade rolli analüüsides ütles professor Norris, et tema hinnangul on neis riikides on oodata rahulolematuse ning pettumuste aega. „Ainuüksi demokraatilikud valimised ei taga veel demokraatiat. Üldine suutlikkus riiki valitseda ning kõigile kodanikele avalike teenuste tagamine on samuti vajalik,“ lisas ta.

Avatud Ühiskonna Foorum on Avatud Eesti Fondi iga-aastane tippsündmus, mis toob kokku mõtlejaid Eestist ja mujalt maailmast, et arutleda avatud ühiskonna, demokraatia ja poliitikaga seotud teemadel. Esinejate seas on olnud George Soros, Martti Ahtisaari, Jeremy Rifkin, Heidi Hautala, Susan George, Sergei Kovaljov, Robert Putnam, Timothy Garton Ash ning paljud teised tuntud mõtlejad ja arvamusliidrid.

Lisainfo:

Kelly Grossthal
kelly@oef.org.ee
615 5700

Mari Kodres
mari@oef.org.ee
+37256 454598