Päevakajaline

Opositsioon: Gruusia kodanikuühiskond on nõrgenenud

EMSLi külastanud Gruusia opositsioonijuhid tundsid suurt huvi Eesti kodanikeühenduste maksusoodustuste vastu ja uurisid, kuidas on siin korraldatud ühenduste rahastamine ning neile avalike teenuste üleandmine.

EMSLi kodanikuühiskonna arendusjuht Alari Rammo tutvustas külalistele veel Eesti Eesti kodanikuühiskonna arengukontseptsiooni elluviimise õnnestumisi ja kitsaskohti.

Opositsioonilise Vabariikliku Partei juht David Usupašvili märkis kohtumisel, et Gruusia kodanikeühendused on olnud tugevad, ent Rooside revolutsiooni järel lahkusid tegusate organisatsioonide juhid poliitikasse ning kodanikeühendustel on tekkinud liiga tihedad suhted võimuga. Usupašvili sõnul on lõhe suurte ja väikeste ühenduste vahel suurenenud ning kodanikualgatus on üldiselt apaatsemaks muutnud, kuigi kogu oskusteave ja ühiskonna valmisolek on alles uue hooga jätkamiseks.

Gruusia opositsioonijuhtide sõnul on riigis teostatud reformid küll pikemas plaanis kasulikud, aga rahvas ei mõista nende vajalikkust, sest avalikkust ei ole piisavalt teavitatud. EMSLi nõukogu liige ja Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam märkis, et seetõttu oleks kodanikeühendustel täita oluline lünk nii reformide arutelus kui ka nende selgitamisel.

Pikemas plaanis võib Eesti kogemusele toetudes soovitada Gruusiale kodanikuühiskonnale tervikliku keskkonna loomiseks nelja tingimust: selge seadusandlus, ühendustele taseme tõstmiseks koolituste pakkumine, avalikkuse ja kodanikeühenduste kaasamismehhanismide loomine ning varakult läbimõeldud omamaised rahastamisskeemid, lisas Hellam.

Lisaks Usupašvilile kuulusid delegatsiooni Gruusia endine välisminister ja Gruusia Tee juht Salome Zurabišvili ning Konservatiivide Partei liider Kakha Kukava.

Lisateave:

Alari Rammo
kodanikuühiskonna arendus
Tel. 630 9630 | 505 0052
alari@ngo.ee

Maari Ross
Avatud Eesti Fond
Tel. 631 3791
maari@oef.org.ee