President Ilves: sotsiaalmeedia teenib ka repressiivrežiimide huve
“Tehnoloogia, mis avab meile võimaluse sotsiaalmeedia kasutamiseks, on ju ühtlasi ka repressiivsete režiimide kasutada oma inimeste jälgimiseks,” osutas president Ilves Avatud Ühiskonna Foorumi paneeldiskussioonil uue meedia ja kodanikuühiskonna teemadel.
Ilves rõhutas, et ka repressiivorganite jälgimisvõimekus on tänasel päeval tänu tehnoloogia arengule varasemast kõrgem. “Uue meedia revolutsiooniline roll on suurem demokraatlikus ühiskonnas,” kõneles Ilves uue tehnoloogia poolt tõstatatud ohtudest. “Repressiivses ühiskonnas liituvad inimesed Facebooki ja sarnaste keskkondadega mõistmata, et ka “mukhabarat” või muu nimega organ saab seal moodustuvaid võrgustikke jälgida.”
Venemaa opositsioonipoliitik Garri Kasparov tõdes vastukaaluks, et Ilvese argumendid on tõesed, kuid tema kaldub kokkuvõttes siiski uskuma uue meedia positiivsesse mõjusse. “Muidugi annab uus meedia “KGB-dele” võimaluse inimeste jälitamiseks, kuid kaalukauss on siiski positiivse muutuse kasuks.”
Kasparov möönis, et Iraani puhul õnnestus küll sotsiaalmeedial põhinev revolutsioon maha suruda, kuid see tema üldist optimismi ei murra. “Tervikpilti vaadates usun, et uus meedia aitab veriseid diktaatoreid maha võtta!”
President Toomas Hendrik Ilves ja Garri Kasparov osalesid täna Tallinnas peetud Avatud Eesti Fondi XVII Avatud Ühiskonna Foorumi päeva viimasel paneeldiskusskoonil, mis keskendus populismile ning digitaalsele meediale. Päeva eelneva kahe paneeldiskussiooni käigus arutleti, kas ja kuidas populism on kujundamas kaasaegse Euroopa väärtushinnanguid ja hoiakuid ning millised on Venemaa väljavaated demokraatlikeks muutusteks.
Foorumi programmi, ajakava ja esinejatega saab tutvuda AEFi kodulehel www.oef.org.ee/populism. Tänavu toimub Foorum koostöös Vabariigi Presidendi Kantseleiga.
Lisainfo:
Mari Kodres
mari@oef.org.ee
56454598